Zdravie

Ako zvládnuť jarnú únavu a zlú náladu

Možno to poznáte. S jarou prichádza často aj zlá nálada a únava. Je to zvláštne, s oteplujícím sa počasím by sa nálada mala zlepšovať, ale opak je pravdou. Prečítajte si rady, ako únavu zvládnuť ľavou zadnou.

Pravidelný spánok

Lietate po večierkoch, chodíte spať o polnoci a ráno vstávate skoro do práce? Tak sa nesmiete čudovať, že ste unavení. Váš organizmus na to prirodzene reaguje. Nastavte pravidelnú hodinu, kedy si ľahnete do postele. Skúste byť cez deň veľa aktívny, uvidíte, že nebudete mať na spánok ani pomyslenie a večer hneď zaspíte. Vyvarujte sa ponocovania a hlavne sa tomu nepoddejte.

Ideálna dĺžka spánku by sa mala pohybovať okolo 7-8 hodín. Dostatočný spánok je dôležitý pre sviežosť a energiu na nasledujúci deň a tiež pre očistu celého organizmu.

Životospráva

Budete sa čudovať, ale vaše telo môže reagovať aj na zlú životosprávu. Najdôležitejšie je pitný režim. Ak si myslíte, že najlepšie vás nakopne káva, ste na omyle. Ľuďom, ktorí trpia únavou, sa kofeín vôbec neodporúča. Preto je dobré ho postupne začať odbúravať. Nezabudnite, že kofeín nie je len v káve, ale aj v čaji a colových drinkoch. Obmedzte aj sladené nápoje alkohol.

Najlepšia je čistá voda, ktoré by sme mali vypiť minimálne dva litre denne. Dôležité sú aj potraviny s obsahom vitamínov a minerálov. S ich výberom by vám mal poradiť odborník alebo lekár. Skúsiť môžete tiež ľahké energické desiaty. Je jasné, že tučné chody o šiestich knedlíkoch vám moc energie nedodajú. Zvoľte celozrné výrobky, ovocie, hŕstku orechov, alebo nízkotučný jogurt.

Jedzte prevažne čerstvé jedlo, ktoré vás osviežia. Ak nemáte radi ovocné a zeleninové šaláty, urobte si nápoje. Ak máte nadváhu, je to pre vaše telo vyčerpávajúce. Snažte sa schudnúť.

Zašportujte si

Autor obrázku: Antara

Ak sa práve teraz cítite unavená, je jasné, že posledný na čo myslíte, je pohyb. Ale verte, že z dlhodobejšieho hľadiska je pohyb skvelým pomocníkom. Nemusíte sa denne drieť v posilňovni, bohato stačí, keď si nájdete šport, ktorý vás bude baviť. Vydržte 2 hodiny cvičenia týždenne a uvidíte, že sa budete cítiť oveľa lepšie.

Cvičenie okysličuje mozog a urýchľuje metabolické procesy, teda sa potom cítite sviežejšia a lepšie zaspíte. Pokiaľ máte k športu naozaj veľmi ďaleko, môžete skúsiť svižné prechádzky.

Žiadny stres

Stres nás veľa zožiera a každodenné strasti nám uberajú energiu a negatívne pôsobí na naše zdravie. Vyvarujte sa preto stresu a stresovým situáciám.

Ak ste ale v strese dlhodobo, kompenzujte to príjemnými chvíľkami a zážitky. Trávte viac času s priateľmi alebo rodinou, robte si pekné výlety, alebo napríklad šite, baví ak vás to. Skúste si zarelaxovať. Urobte si večer len pre seba, pri poháriku dobrého vína, svoje obľúbené knihy alebo filmu, či v horúcej vani. Ak nemáte zas toľko času, zájdite si na masáž. Skúsiť môžete lymfatickú masáž, ktorá veľmi priaznivo účinkuje proti chronickej únave. Pre niekoho môže byť relaxáciou i napríklad nakupovanie, alebo návšteva kozmetičky. Nájdite si to, čo vás baví.

Bleskurýchla záchrana

Sedíte v práci a padá vám hlava? Skúste tyhle tipy pre rýchle prebudenie.

  • Naťahujte kedykoľvek priebehu celého dňa. Aktivuje to celé telo a zahreje svaly.
  • Buďte aktívny. Prácu si rozvrhnite do niekoľkých častí tá, aby ste mali stále čo robiť.
  • Veľa pite studenú vodu a jedzte čerstvé ovocie.
  • V najhoršom prípade môžete skúsiť kofeínové nápoje, ale pamätajte, že nie sú dlhodobým riešením únavy.
  • V priebehu dňa jedzte niekoľko vyvážených pochúťok.
  • Pustite do miestnosti svetlo, prípadne choďte na prechádzku, ak svieti slnko. Nabije vás to. Dôležité je ale prírodné svetlo. Skúste tiež ihneď po prebudení roztiahnuť závesy a pustiť svetlo do bytu.
  • Zájdite si do sauny. Uvidíte sami, že sa hodí aj po zime. Práve tu sa natrénuje každodenné striedanie teplôt. Tým posilníte imunitný systém.