Kariéra

Chráňte to, čo vás stálo veľa úsilia: ochranná známka je jediný legálny spôsob, ako chrániť vlastnú značku

Keď ste sa rozhodli podnikať, určite tomu predchádzalo mnoho dní strávených vymýšľaním stratégie, bezsenné noci premýšľaním, či to všetko má zmysel, hodiny premýšľania, či dokážete prekonať konkurenciu… Skrátka, bolo to vyčerpávajúce. Teraz, keď sa vám to všetko podarilo zvládnuť, nemali by ste zabúdať ešte na jednu vec, ktorá je naozaj dôležitá – ochrana vašej ťažko vybudovanej značky. Ochranná známka je skvělý spôsob, ako to dosiahnuť.

Ochranná známka vám poskytuje právnu ochranu

Ak ste sa doteraz o ochranné známky príliš nezaujímali, potom vedzte, že patria do oblasti duševného vlastníctva a spravuje ich Úrad priemyselného vlastníctva. Aj u neho budete musieť podať žiadosť o registráciu a splniť všetky formality. Aj keď vás pri registrácii ochrannej známky čaká pomerne veľa papierovačiek, určite sa oplatí venovať tomu čas a peniaze, pretože len tak zabezpečíte, že vašu ochrannú známku nikto nezneužije – a ak áno, budete sa môcť právne brániť. Všetky registrácie sú potom platné 10 rokov. Pred uplynutím tejto doby musíte registráciu obnoviť. (po 10 rokoch je 6-mesačná lehota, počas ktorej je možné známku obnoviť, ale za dvojnásobný správny poplatok) V opačnom prípade sa ochranná známka po uplynutí tohto obdobia zruší a ktokoľvek si ju môže zaregistrovať neskôr.

Ako vyzerá ochranná známka?

Možno vás napadá otázka, ako vlastne ochranná známka vyzerá, čo to je? Ochrannou známkou môže byť akýkoľvek druh grafického znázornenia, či už ide o písmená, obrázky alebo znaky. Často to môže byť aj tvar samotného obalu alebo dokonca hudobné zobrazenie – možno vo forme znejúcej piesne. Pre správny výber a stvárnenie ochrannej známky odporúčame obrátiť sa na niektorú z grafických spoločností a nechať si pripraviť odborné poradenstvo a návrh. Profesionálni grafici poznajú reklamné triky, vedia, ako zapôsobiť na určitú cieľovú skupinu, čo si ľudský mozog dokáže zapamätať a ako reaguje na určité témy.
Správny návrh a následná registrácia ochrannej známky sú teda skvelým krokom k ochrane vášho podnikania – vďaka tomu budete môcť pokojne spať.