Deti Rodina

Čo by mala spĺňať ideálna detská obuv?

Na kvalitu obuvi, ktorú kupujeme, je dôležité dbať, keďže dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi môže mať negatívny vplyv. O to viac to platí pre naše deti, ktorým sa vyvíjajú nožičky a to akú obuv im kúpime, má na vývoj obrovský vplyv. Aby sme vám pomohli, dáme vám k výberu obuvi pre deti niekoľko dobrých rád.

Zaguľatená špička a dostatok priestoru

Pri kúpe dobrých detských topánok si všímajte aj tvar špičky. Nie kvôli móde, ale kvôli tomu, že pre deti je vhodná jedine zaguľatená špička, ktorá má dostatok priestoru pre prsty. Slúži to ako prevencia pred možnými deformáciami, medzi ktoré patria napríklad vybočený malíček, či kladivkové prsty.

V súvislosti s priestorom pre prsty je tu ešte jedna dôležitá vec. Detské topánky by mali mať na dĺžku voľný priestor zhruba 1 cm. Problém je, že skontrolovať si to je pri deťoch celkom ťažké. Často sa napríklad stáva, že ak chcete stlačením skontrolovať, kde má dieťa palec, ono reflexívne skrčí prsty. Lepší spôsob je postaviť dieťa na prázdny papier, zaznačiť si začiatok a koniec chodidla a zmerať si túto dĺžku. K tomu pridáte spomínaný 1 cm a máte údaj, podľa ktorého môžete vyberať veľkosť obuvi.

Detské topánky by mali byť ľahké, mäkké a mať dobrú podrážku

Detské topánky by mali byť ľahké a mäkké. Ľahké kvôli tomu, aby pre detské kĺbiky nepredstavovali zbytočnú záťaž naviac. A mäkké preto, aby nedeformovali detské nožičky počas vývinu.

Nemenej dôležitá je aj podrážka detských topánok. Keď sa vaše dieťa učí robiť prvé kroky, malo by mať obuté topánky, ktoré sú najbližšie k chodeniu naboso, napríklad barefoot DD STEP topánky. Je to preto, že v období prvých krokov sa deťom posilňuje svalstvo na chodidlách a okolo členku. V topánkach s tvrdou podrážkou svaly nepracujú ideálne, čo má vplyv na vývin nožičiek.

Zdroj obrázka:

Autor: Daria Medvedeva / Shutterstock.com