Bývanie

Najčastejšie poruchy práčok, s ktorými si poradíte aj bez opravára

Moderné práčky sú pomerne spoľahlivé spotrebiče. Samozrejme, záleží aj od výrobcu, ale vo všeobecnosti sú na tom so spoľahlivosťou lepšie ako ich predchodkyne. Aj tak sa občas nejaká porucha pritrafí. S niektorými si však poradíte aj svojpomocne.

Voda sa nie a nie vypustiť

Jednou z najčastejších porúch je, že práčka nevypúšťa vodu, aj keď prací program už skončil. Nemusí to však viesť k tomu, že budete musieť objednávať Beko náhradné diely. S najväčšou pravdepodobnosťou je len upchatý odtokový filter.

Ten sa nachádza v niektorom z dolných rohov práčky. Pripravte si nádobu na zvyškovú vodu, ktorá vo filtri ostala, vyberte ho a vyčistite. Prípadne vyčistite aj lopatky čerpadla, ktoré sa nachádza hneď pod filtrom, aby sa mohlo voľne otáčať. Pri novších práčkach sa však môže stať, že filter aj čerpadlo nie sú prístupné a sú označované ako samočistiace. Ak sa aj napriek tomu zanesú, budete potrebovať opravára.

Pranie v studenej vode

Ďalším častým problémom je, že práčka nezohrieva vodu. Závadu treba hľadať na ohrievacom telese. Skúste najskôr použiť polovičné množstvo pracieho prostriedku. Ak ho je totiž príliš veľa, ohrievacie teleso počas prania „pláva“ v pene a nemôže dostatočne ohrievať vodu.

Prípadne môže byť zanesené vodným kameňom. Ak teda nezafunguje polovičná dávka, použite prípravok proti vodnému kameňu. Ak však nezaberie ani to, bude ohrievacie teleso pravdepodobne poškodené a vy budete musieť volať opravára, aby vám ho vymenil.

Dopralo, ale bielizeň je nevyžmýkaná

Trojicu častých chýb práčok, ktoré dokážete vyriešiť aj bez opravára, uzatvára situácia, keď práčka nežmýka bielizeň. Viete, čo je najčastejšia príčina tohto problému? Preťaženie práčky spôsobené príliš veľkými kusmi bielizne, ktoré sa spoja do jedného veľkého celku.

Riešenie je úplne jednoduché: bielizeň vyberte a dajte ju vyžmýkať v menších dávkach. Netreba totiž zabúdať na to, že príliš veľké kusy bielizne nie sú určené na pranie v bežnej práčke, ale patria do čistiarne.

Zdroj obrázka: Autor: dusanpetkovic1 / Stock.adobe.com