Učebnice, pomôcky do školy, tašku na chrbát, pohodlné oblečenie, tak toto dúfam že máte pre svoju ratolesť už dávno všetko kúpené. Lenže nezabudli ste čiste náhodou na ešte niečo? Už dávno totiž platí také jedno pravidlo, že od prvého ročníka základnej školy si musí žiak vypracovať domáce úlohy, ktoré im zadá ten, ktorý učiteľ.
S tým sa bohužiaľ nedá nič robiť, iba sa tomu musíte prispôsobiť. Aby šlo ale všetko ako po masle a malý žiačik sa na domáce úlohy aspoň trošku tešil, musí mať k tomu vytvorené adekvátne podmienky. To znamená, že najlepšie bude ak mu postačujúco zariadite detskú izbu v ktorej okrem trávenia voľného času a spánku sa bude pripravovať na ďalší deň do školy. Zvykne si tak na určitý stupeň samostatnosti a pretože nie vždy totiž bude malému človeku na blízku jeho rodina. A aj rodičia si tým trošku oddýchnu a získajú pre seba istý čas súkromia.
Základným predpokladom je kvalitný písací stôl
Takže detská izba je základ, ale čo do nej? Pravdaže, detský nábytok, najlepšie zmontovateľný z rôzne zameniteľných komponentov, aby sa dal podľa situácie vhodne prestavať, koberec, lampa a na stenu obrázky podľa chuti a fantázie. To ale len tak na okraj.
Nás bude však zaujímať predovšetkým detský písací stôl na ktorom zvykne dieťa samostatne vykonávať zadané domáce úlohy. Ten by mal byť presne na mieru, teda podľa telesných proporcií dieťaťa.
Existuje naporúdzi hneď niekoľko typov detských stolov pre novopečeného školáka. Buď tie klasické, ktoré sa môžu umiestniť podľa ľubovôle, rohové alebo tie polohovateľné. Potom ešte sa dajú nájsť stolíky ako súčasť nábytkovej steny, čiže sú zľava, či sprava zabudované do celého kompletu. S tými poslednými sa zaoberať nebudeme, pretože s nimi sa ktovieako experimentovať nedá.
Možnosť polohovania poskytuje mnoho výhod
Zostávajú nám teda najprv tie klasické. Sú azda najviac používané, lebo ich variabilita je skutočne veľká. Dbajme ale na to aby boli umiestnené pokiaľ možno, čo najbližšie k oknu, do jeho stredu, hneď za záclonou. Svetlo by malo dopadať zľava ak je dieťa pravák a sprava, ak je tomu naopak. To isté platí pre umelé svetlo zo stolnej lampy.
Stôl by mal byť taký veľký aby sa dalo naň umiestniť všetko potrebné, teda učebnica, zošit, počítač, kalkulačka a vôbec, aby sa na ňom dalo rysovať, maľovať a modelovať. Pre istotu treba kupovať stôl väčších rozmerov, pretože dieťa neustále rastie. Toto je dobrý argument pre odporúčanie tej druhej skupiny detských stolov. Máme na mysli polohovateľné detské stoly. Sú trošku drahšie a ťažšie, no na druhej strane, môžu sa výškovo a prípadne aj smerovo prispôsobovať malému školákovi podľa potreby.
Rohové stoly vyberajte iba v krajnej núdzi
Rohové stoly majú svoju výhodu aj nevýhodu. Ich výhoda spočíva v tom, že sú zvyčajne umiestnené v rohu detskej izby a vďaka tomu nezaberajú veľa miesta. Ďalšia výhoda je v tom, že na jednej strane má dieťa umiestnené učebnicu a zošit a na druhej počítač, čiže sa mu relatívne ľahšie udržuje poriadok.
Na strane druhej je plocha stola obmedzená, a tak sa len ťažko dá na takom stole rozložiť výkres, alebo niečo rozmernejšie. A aj so svetlom je to hotová patália. Preto rohový stôl má v podstate iba praktickú výhodu spočívajúcu v úspore miesta a ak si nevyberiete z ponuky tých klasických alebo polohovateľných. No a čo materiál?
Nad materiálom stolov sa nemusí dlho špiritizovať, ten je buď drevotrieska, drevo, kov, prípadne umelá hmota.Tie najlacnejšie sú skoro celé z umelej hmoty, ale nad nimi ani nemusíme uvažovať. Sú najmenej stabilné, čo by spôsobovalo iba samé trampoty.
Ak chcete kvalitu, nakupujte iba u osvedčených predajcov
K detskému písaciemu stolu patria aj stolička ako jeho neoddeliteľná súčasť. A zase, treba vyberať stoličky predovšetkým na mieru s tým, že do budúcnosti sa to môže zmeniť. Takže stolička by mala byť polohovateľná do výšky, tak isto by sa mala dať na nej nastaviť chrbtová opierka. Chrbát dieťaťa by mal byť vzpriamený a chodidlá by mali byť celou plochou na podlahe. Lakeť by mal byť pre zmenu tri centimetre pod úrovňou vrchnej dosky stola. Ak vás téma správneho sedenia zaujala, viac sa dočítate napríklad v tomto článku.
Čo viac dodať na záver. Samozrejme, malému školákovi záleží na jeho izbe a je len rád ak je zariadená v štýle, ktorý mu pasuje, a zároveň tak, aby v nej mohol okrem relaxu a nočného odpočinku vykonávať aj svoje povinnosti. Preto je nanajvýš vhodné ak rodič svoju ratolesť zoberie do obchodu s nábytkom so sebou a nech dieťa samé ukáže prstom, čo sa mu páči.
Alebo treba zvoliť tú najjednoduchšiu cestu. Sadnúť si spolu k počítaču a na špecializovaných internetových stránkach si v kľude z pohodlia domova prejsť sortiment, ktorý je k dispozícii. Ušetrí sa tým veľa chodenie, času a nakoniec všetci budú spokojní.