Bývanie

Aké rôzne druhy rúna poznáme?

Jedným z materiálov, ktorý sa hojne využíva (nielen) v nábytkárskom priemysle pri čalúnených výrobkoch, je rúno. Ak si pri tomto slove automaticky predstavíte stádo oviec, tak vedzte, že v súčasnosti nie je rúno ako rúno.

Dvojica prírodných rún

Keď navštívite predajňu s čalúnickými materiálmi a bytovým textilom a budete pozerať ich ponuku výplňových materiálov, okrem obľúbeného molitanu tu zaručene nájdete aj rúno. A určite viac druhov. Aké teda poznáme?

Začnime rúnami z prírodných materiálov. To, ktoré vám zrejme ako prvé napadne, je vlnené rúno. To sa vyznačuje výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a zníženou horľavosťou. K prírodným rúnam radíme ešte aj bavlnené rúno, ktoré v porovnaní s vlneným dokáže lepšie prijímať a odparovať vlhkosť. A ako sú na tom syntetické rúna?

Najčastejšie používané syntetické rúna

Z kategórie syntetických rún sa najčastejšie používajú tri. Začneme polyesterovými. Takéto rúno sa nazýva aj vatelín. Vyznačuje sa dobrou schopnosťou zotavenia po deformácii, vysokou pružnosťou a objemnosťou a taktiež dobrou odolnosťou voči chemikáliám.

S odolnosťou voči chemikáliám je na tom podobne aj polypropylén. Pridajte si naviac minimálnu navĺhavosť, avšak aj niekoľko negatív. Nemá takú schopnosť zotavenia sa po deformácii, nedá sa farbiť a má nízku odolnosť voči UV žiareniu.

Túto najpoužívanejšiu trojicu uzatvára polyamid. Na svetle je stály, dobre sa farbí a pevnosť si drží aj za mokra. Odolnosť voči kyselinám je však horšia a taktiež má aj nižšiu objemnosť. Okrem čisto prírodných a čisto syntetických rún sa používajú aj zmiešané, v ktorých sa rôznym pomerom kombinujú rôzne prírodné a syntetické rúna. Rôznymi technologickými postupmi naviac vieme vlastnosti jednotlivých druhov rún rôzne upravovať.

Zdroj obrázka:

Autor: FOTOGRIN / Shutterstock.com