Bývanie

Ako sa stať ekologickejšou domácnosťou?

V posledných rokoch sa o životnom prostredí a ekológii hovorí neustále. Mnoho ľudí zastáva názor, že jednotlivec toho veľa nezmôže. To ale nemusí byť tak úplne pravda. Svojou troškou môže prispieť každý. Ako?

Vykurovanie ekologickými materiálmi

Drvivá väčšina domácnosti vykuruje plynom alebo elektrinou. Životnému prostrediu uľavíte, ak tradičné spôsoby vykurovania skombinujete s alternatívnymi. Stavte napríklad na lacné drevené brikety, ktoré sa radia medzi efektívne materiály. Brikety nedechtujú, zanechávajú málo popola a sú považované za priateľské voči životnému prostrediu. Drevené brikety sú navyše vyrábané z odpadových látok, drevných pilín, ktoré by ináč nenašli využitie.

 

Brikety obsahujú iba malé percento vlhkosti, vďaka čomu horia rovnomerne a pokojne aj niekoľko hodín.

Minimalistický spôsob života

Inšpirujte sa minimalistickým životným štýlom. Koľko predmetov a vecí v skutočnosti jedna domácnosť potrebuje? Pravdepodobne menej, ako si myslíte. Prestaňte s nakupovaním dekorácií, ktoré iba zaberajú miesto. Pokiaľ si chcete miestnosti skrášliť, radšej stavte na rastliny. Rovnako, popremýšľajte pred nákupom každého doplnku do domácnosti. Koľko hrncov potrebujete? Koľko tanierov by ste mali vlastniť? A je ďalšia deka naozaj nutnosť alebo iba rozmar? Akonáhle, začnete premýšľať viac minimalisticky a nakupovať iba veci, ktoré naozaj potrebujete, pomôžete aj životnému prostrediu.

Máte doma oblečenie, ktoré nepotrebujete?

Možno ste sa rozhodli vyradiť bytový textil alebo kuchynské náčinie? Ak je to tak, nič nevyhadzujte. Nepotrebné veci darujte. Skúste osloviť blízku charitu, nájdite si textilné kontajnery, ktoré využijú ľudia v tiesni.

A čo nakupovanie nových vecí?

Ak potrebujete nové oblečenie, zájdite do second handu. Rôznorodá ponuka vás môže príjemne prekvapiť. Pokiaľ predsa len chcete nový kúsok, stavte na kvalitné oblečenie, ktoré je síce drahšie, ale dlhšie vám vydrží. Rovnako riešte nákup ostatných pomôcok do domácnosti. Ak vám to váš budget dovolí, uprednostnite kvalitu.