Bývanie

Ako na škvrny od vosku

Špinavé oblečenie je zlým snom prakticky každého. Čas od času sa ale zašpineniu neubránime a príde tak rýchlo, že ani nevieme ako. Pokiaľ sa jedná o klasické škvrny od hliny alebo vodou riediteľných farieb, tak nie je problém ich vyprať. Problémy ale môžu nastať pri zašpinené oblečenie voskom. To isté platí aj pri zašpinení obrusu alebo prikrývok. Veľa nepríjemný dokáže byť z hľadiska čistenia vosk. Romantika musí byť, však škvrny spôsobené stuhnutým voskom sa potom musí vyčistiť. Neviete ako? Potom sa začítajte do nasledujúcich riadkov.

Ako postupovať ihneď po znečistení?

Keď sa podarí, že vosk kvapne zo sviečky priamo na nejaký textil, tak nezmatkujte a nesnažte sa ihneď všetko vyčistiť. Pri klasických škvŕn to možno funguje, ale u vosku nie. Došlo by k zaneseniu vosku priamo do textúry látky. Tým pádom by bolo znečistenia ešte horšie odstrániteľné. Naopak je nutné zabezpečiť rýchle zatuhnutí vosku. Ak sa jedná o menšie servítky, pokojne ich môžete vložiť aj do mrazničky. Inak je optimálna potrieť povrch látky ľadom zabaleným do igelitového vrecka.

Ako dostať vosk z textilu?

Ak sa dostane vosk na textil a zatuhne, potom je optimálna odstrániť je vydrolením a opatrným oškrabaním. Na zvyšky vosku je ideálny položiť kus savého papiera a následne ho prejsť teplou žehličkou. Vosk sa ľahko uvoľní a nasaje na papier. Celý postup je nevyhnutné opakovať. Potom tiež môžete pristúpiť k čisteniu benzínovým čističom. Postupovať by ste mali od okrajov po stred. Nedôjde tak k vzniku máp.

Vosk na nábytku a koberci

U dreveného nábytku postupujeme na začiatku rovnako, ako tomu bolo u textilu. Mechanicky teda odstránime škvrnu a následne mapy vyleštíme maximálne vyžmýkanou handričkou. Pre maximálny efekt ho ešte naviac namočte do bieleho octu s vodou. V koberci si s voskom poradíte len tak, že ho jednoducho vydrolíte. Jednoduché to nebude, ale ísť by to malo.