Bývanie

Ako spraviť vašu kuchyňu bezpečnou pre deti?

Keď sa rodičom narodí dieťa, zmení to pre nich veľa vecí. A platí to aj o ich domácnosti. Obzvlášť, keď už príde na to, že dieťa začne samé objavovať svoje okolie a všetko skúmať. Tým všetko myslíme naozaj všetko a tak čím bude získavať vaše dieťa viac pohybových zručností, tým bude potrebné viac zabezpečiť domácnosť, aby si neprivodilo úraz.

Pozor, aby na seba niečo neprevrhli

Špeciálnou kategóriou, keď príde na bezpečnosť v domácnosti, je kuchyňa. To je miestnosť, kde zrejme najviac hrozia poranenia aj dospelým a pre zvedavé deti môže byť skutočne nebezpečná. Deti s obľubou všetko dočahujú a pokiaľ ide len o kľučky na dverách, tam ešte nebezpečenstvo až tak nehrozí, ale v kuchyni je nebezpečných vecí na „dočahovanie“ viac než dosť.

Najnebezpečnejšia je v tomto prípade varná doska. Aby vaše dieťa na seba nestiahlo hrniec s horúcim obsahom, varte na zadných platniach a pre istotu ešte natáčajte uchá hrncov tak, aby sa minimalizovala šanca, že ich vaše dieťa dočiahne.

Ak máte plynovú varnú dosku, v jej blízkosti nenechávajte horľavé predmety. Nenechávať nebezpečné horúce jedlá, či nápoje na okraji by ste nemali v kuchyni všeobecne, aby ich dieťa na seba nestiahlo. Na stole nepoužívajte obrusy, deťom tak uľahčíte „prácu“.

Kuchynská linka nie je horolezecká stena

Deti sú vynaliezavejšie, ako si možno myslíte. Ľahko sa môžu dostať na kuchynskú linku tak, že si pootvárajú zásuvky a urobia si z nich schodíky. Zhrozili ste sa, čo to spraví s vašimi drôtenými zásuvkami a inými súčasťami kuchynského drôteného programu?

A teraz si predstavte, aké nebezpečenstvá v takýchto situáciach číhajú na vaše dieťa! Nielen pád z linky, ale môže sa takýmto spôsobom dostať k zapnutej varnej doske. Zásuvky preto zabezpečte detskými poistkami. V takto zabezpečenej zásuvke majte uložené aj nože a iné ostré nástroje.

Zdroj obrázka:

Autor: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com