Bývanie

Ako zariadiť detskú izbu

Ako zariadiť detskú izbu? Túto otázku si kladiete hneď ako zistíte, že očakávate prírastok do rodiny. Vyber správnej farby nie je tak dôležitý ako správny výber nábytku, tienenia okien či vytvorenia miesta na hranie. Detská izba by mala byť bezpečným miestom, kde má dieťa ideálne podmienky na harmonický rozvoj.

Farba stien

Skôr ako o farbu stien ide o to, čo na steny nanesiete. Ak sa rozhodnete maľovať tesne predtým ako príde dieťa z pôrodnice domov nestihnete izbu poriadne vyvetrať. Určite by ste v miestnosti, kde je cítiť čerstvú farbu nespali. A keď sme pri maľovaní stien, mali by ste zvážiť, či nebude lepšie použiť tapety. Deti počas vývoja všetko skúšajú a neraz sa stane, že stenu obliznú alebo ju pomaľujú hneď ako sa naučia držať v ruke ceruzku.

Najvhodnejší do detských izieb sú vliesové tapety. Povrch týchto tapiet je tvorený netkanou textíliou, čo ich oproti ostatným typom tapiet do detských izieb priam predurčuje

  • priedušné
  • umývateľné
  • odolné voči poškodeniu
  • majú zvukovo a tepelne izolačné vlastnosti

Nábytok

Detská postieľka nie je jediné na čo by ste mali upriamiť pozornosť. Ak nechcete izbičku zariaďovať každý rok vyberte nábytok, ktorý môže dieťa využívať aj keď podrastie.

Nábytok v detskej izbe by nemal byť vysoký. Deti sú zvedavé a ak nebudú vidieť na vrchnú poličku, alebo si z nej nedočiahnu zobrať svoju obľúbenú hračku jednoducho na nábytok vylezú. Pokiaľ chcete predísť možným úrazom zaobstarajte nábytok do detskej izby nižší. Na trhu nájdete množstvo vhodných  komôd, skriniek či menších stolíkov.

Tienenie okna

Žalúzie by vám vedeli rozprávať o neposedných detských rúčkach a ich zvedavosti zistiť ako fungujú. Preto vyberajte žalúzie, ktoré sa vyznačujú výdržou a odolnosťou a zároveň vás nebudú stáť veľa. Počítajte s tým, že detská zvedavosť spoznávať všetko okolo je silnejšia a aj dlhšia než životnosť akýchkoľvek žalúzií.

Záclony a závesy sú tiež do detských izieb vhodné a pravdepodobne vydržia dlhšie ako žalúzie. V predajniach nájdete tento bytový textil aj s detskými motívmi. Či už máte doma malú princeznú, alebo nádejného futbalistu môžete im vďaka záclonám a závesom vytvoriť priestor, kde sa ich sny stanú skutočnosťou.