Bývanie

Ako zariadiť izbu malého študenta?

Detičky rastú ako z vody. Ani sa nenazdáte a čochvíľa budú mať za sebou svoj prvý deň v škole. Nie sú to jasličky ani škôlka, so školskou dochádzkou začína ísť do tuhého. Poradíme vám, ako pretvoriť detskú izbičku tak, aby v nej malý študent mohol pracovať aj oddychovať.

Izba na 3 zóny

V prvom rade si treba uvedomiť, že detská izbička už nebude slúžiť iba na oddych a hry. S veľkou pravdepodobnosťou do nej pribudne pracovný stôl, stolička a niekoľko ďalších drobností. Ak plánujete zariaďovať izbu malému školáčikovi, odporúčame rozdeliť si priestor v nej na zóny. Jedna bude patriť priestoru na hranie, ďalšia priestoru na relax a tá tretia bude vyhradená školským povinnostiam.

Relax

Oddych a ničím nerušený spánok sú v živote dospievajúceho človiečika veľmi dôležité momenty. Nepodceňujte ich a svojmu drobcovi radšej zaobstarajte dostatočne veľkú posteľ. Porastie ako z vody a tá z predškolských čias by už čoskoro nemusela stačiť. Vhodná posteľ musí byť dostatočne veľká, aby sa na nej dieťa mohlo natiahnuť, prípadne pohodlne pretočiť z boka na bok. Matrac vyberte skôr tvrdší, aby poskytol dobrú oporu detskému telu.

girl texting or playing game on smartphone at home

Povinnosti

Súčasťou pracovnej zóny by mal byť stolík a nastaviteľná, ergonomicky tvarovaná stolička. Dôležitý je tiež zdroj svetla – stolná lampa preto nesmie chýbať. Prirodzené svetlo však kraľuje, stolík teda umiestnite k oknu so závesmi tak, aby si žiačik pri písaní úloh netienil rukou. Ak sa zamýšľate nad doplnkami, zvážte svietiaci glóbus či nástennú mapu (sveta, Európy,…).

Hra

V detskej izbe školáka by nemal chýbať priestor na hranie či trávenie voľného času. Počítač, skrinky či boxy na hračky – to všetko tu má svoje miesto. Ak budete chcieť izbičku zútulniť, zamyslite sa nad použitím tapiet s veselým motívom. Malé školáčky akiste poteší pekná záclona, ktorá zútulní azda každú izbičku.