Zdravie

Chcete byť stále zdraví? pestujte bylinky

Bylinky sú nielen veľmi zdravé, ale aj veľmi chutné, a preto sa mnoho žien rozhoduje, či si nejakú bylinku nepostavia do svojej záhradky. Ak tak urobíte, budete mať veľkú výhodu – zdravé a chutné korenie priamo na záhrade.

Aké bylinky sa pestujú?

Každý pestuje to, čo má rád a čo používa v kuchyni, takže záleží len na vás, ktorú bylinku si vysadíte. Každopádne väčšine záhrad dominuje bylina, ktorá sa používa najmä v lete pre osviežujúci nápoj mojito, čo je bezpochyby mäta. Samozrejme, že táto bylina má svoje opodstatnenie aj v zime a to sušená na čaj, ktorý vás uzdraví. Častá tiež býva bazalka alebo na spánok dobrá medovka. Medzi klasické záhradné byliny patrí tiež rozmarín a tymián či oregano. A odvážni záhradkári sa dokonca snažia vypestovať aj u nás netradičné byliny, ako je stevie, čo je najlepšie sladidlo a pre pieporná jedla pestujte treba wasabi.

Aby boli bylinky po ruke

Samozrejme, že najlepšie urobíte, keď si bylinky vysadíte na záhradku. Avšak niektorí nemajú pri dome záhradku, a tak pestujú buďto vo vnútri domu, na okne alebo aspoň v zimnej záhrade a podobne. Keď sa rozhodnete pre sadbu byliniek, tak si nakúpte aj dostatočné množstvo kvetináčov, pretože je lepšie, keď je umiestnená v kvetináči. Mnoho odborníkov odporúča keramické kvetináče, ktoré aspoň trochu dýchajú, avšak neurobíte zle, keď bylinu dáte aj do plastu.

Bylinky vyrastajú spoločne

Keď sa niekto rozhodne, že na svojej záhradke budú pestovať bylinky, tak väčšinou chcú hneď viac druhov, čo je rozhodne len dobre. Ak nemáte dostatok miesta, tak vôbec nevadí, keď dáte viac byliniek do jedného kvetináča, najmä pokiaľ ide o bylinky, ktoré k sebe ladia. Kombinujte najmä tie, ktoré spoločne dávate aj do pokrmov, z pravidla to býva napríklad tymián a rozmarín a podobne. Jedná bylinka, u ktorej sa odporúča, aby bola sama, je vavrín, pretože nemá rád suchý vzduch.

Aby nám bylinky neuhynuli

Bylinky nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť, a tak sa nemusíte báť, že vám bylinky hneď uhynú. Potom, čo si bylinky nasadíte, stačí, len keď je nenecháte uschnúť a budete ich pravidelne zalievať. Zalievajte je len, keď je substrát suchý a len tak, aby nestáli vo vode, a máte takmer istotu, že neskôr budú vo vašich pokrmoch. Niekto tiež odporúča trochu pohnojiť, treba kravským či konským trusom, ktorý sa robí aj v granulách, aby mali bylinky dostatok živín. Každopádne to bylinkám prospeje, ale nie je to úplne nevyhnutné.

 

Pestovanie byliniek je poslednou dobou veľmi obľúbené. A nie je divu, keď dostanete chutné a zdravé korenie takmer zadarmo.