Bývanie

Dôležité rady, ktoré zúžitkujete počas vykurovacej sezóny

Vykurovacia sezóna je pre niekoho príležitosť viac oddychovať doma. Mnohí by však privítali krásne letné počasie a nie dážď, hmly a sneh.

Aké dôležité rady ale vo svojej domácnosti oceníte počas vykurovacej sezóny?

Skontrolujte tesnenie okien

Keďže počas vykurovacej sezóny v interiéri kúrime, nemali by sme podceniť tesnenie okien. Nezáleží na tom, či máte okná najlepšej značky okien Velux, alebo iné značky, tesnenie okien musí byť na 100%. Kým v lete vám môže unikať dýchateľný vzduch do exteriéru, v zime vám zase môže teplý vzduch unikať von. Kúrenie by tak vyšlo navnivoč a odzrkadlilo by sa to neskôr aj na účtoch za teplo.

Ak chcete, aby vám počas vykurovacej sezóny neunikal teplý vzduch do exteriéru, najmite si odborníkov, ktorí vám prídu skontrolovať tesnenie okien a nastavia vám ich tak, aby únik tepla bol nulový.

Vyhnite sa roseniu okien

 Každý z nás pri stavaní domu investuje do dobrých strešných krytín, ale aj do dobrých okien. Počas vykurovacej sezóny sa ale mnohé domácnosti trápia s rosením okien. Aby ste sa vyhli roseniu okien, okrem kontroly tesnenia a nastavenia okien je veľmi dôležité v miestnosti vetrať. Okná sa rosia najmä v miestnostiach, kde spíme a kde trávime najviac času. Rosia sa aj tam, kde sušíme prádlo.

Ak vám rosia okná najmä v miestnosti, kde sušíte, odporúčame vám umiestniť tam aj odvlhčovač a miestnosť pravidelne vetrať. Nezabúdajte ale dôkladne utierať mokré plochy suchou švédskou utierkou.

Miestnosti neprekurujte

Počas vykurovacej sezóny pociťujeme extrémne vysúšanie slizníc. To spôsobuje predovšetkým extrémne vykurovanie miestností. Aby sme sa ale vyhli ťažkostiam s dýchaním, nemali by sme miestnosti príliš prekurovať. Najmä alergici by mali problém so suchými sliznicami, ktoré by im spôsobovali veľké problémy pri dýchaní.

Najchladnejšia miestnosť by mala byť predovšetkým spálňa. Najväčšiu teplotu si môžeme dovoliť v obývačke. Nemalo by to byť ale viac ako 22ºC.

 

Zdroj obrázka:

 

Autor: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com