Bývanie

Fotovoltika do domácnosti – oplatí sa aj vám?

Fotovoltika je moderným riešením výroby elektrickej energie z obnoviteľného zdroja – slnečného žiarenia. O fotovoltických paneloch ste už určite neraz počuli, možno sa však pýtate, či je takéto riešenie vhodné aj pre vašu domácnosť. Aké sú jeho hlavné benefity?

Súkromná fotovoltická elektráreň pozostáva z panelov, ktoré môžu byť umiestnené buď na streche domu, alebo na špeciálnej nosnej konštrukcii kdekoľvek na pozemku. Obvykle sa však volí inštalácia na strechu, ktorá šetrí priestor. Panely by mali byť v optimálnom prípade namontované na plochu orientovanú na juh, aby boli počas dňa čo najdlhšie vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Fotovoltické panely a pripojenie do siete

Pokiaľ práve nebývate niekde v divočine, fotovoltické panely je najlepšie kombinovať s štandardnou elektrinou zo siete. Teda, pokiaľ sa bude dať, môžete elektrinu čerpať z panelov, no ak budete vyžadovať väčší odber, stále máte k dispozícii aj klasickú energiu od distribútora. Nikdy sa vám tak nestane, že by vám zrazu vypadol prúd v dôsledku slabej výkonnosti panelov.

Ekológia i úspora nákladov

Jedným z najväčších benefitov, ktorý prináša fotovoltika do domácnosti, je skutočnosť, že elektrina sa vyrába zo 100% obnoviteľného zdroja – slnečného žiarenia. Prispievate tak k ochrane životného prostredia. Fotovoltické panely však zároveň šetria aj vašu peňaženku. Dlhodobé trendy ukazujú, že cena elektrickej energie má tendenciu postupne stúpať. A podobný vývoj sa očakáva aj v budúcnosti.

To znamená, že návratnosť investície do solárnych panelov je pomerne rýchla. Ich kúpna cena sa vám dokáže vrátiť už po 10 – 15 rokoch, všetko závisí od mnohých premenných. K benefitom patrí aj nezávislosť na verejnej sieti. Pokiaľ dôjde k výpadku, ktorý môže trvať aj niekoľko hodín, vy môžete naďalej používať elektrické spotrebiče, ktoré sú napájané energiou z panelov.

Verdikt

Pokiaľ vás myšlienka vlastných fotovoltických panelov zaujala a chcete sa o nich dozvedieť viac, odporúčame vám navštíviť web eco3energy.sk. Tu nájdete podrobnejšie informácie a môžete si nechať riešenie fotovoltických panelov pre vašu domácnosť ušiť na mieru.