Bývanie

Kamenné obklady pre exteriér = nadčasové riešenie

Kamenné obklady v exteriéri sú štýlovým prvkom, ktorý nikdy neomrzí. Sú nadčasové a vydržia bez náročnej údržby desiatky rokov. Vďaka trvácnosti a odolnosti materiálu vám ušetria prácu a pomôžu znížiť budúce náklady, keďže obklad nebudete musieť vymieňať či opravovať. A to nie je všetko. Pozrite sa spolu s nami na to, čo robí vonkajší kamenný obklad takým výnimočným.

Krása ukrytá v kameni

Každý druh kameňa je jedinečný svojou farbou, textúrou a spôsobom použitia. Nesmieme zabudnúť ani na povrch kameňa, kde je na výber viacero možností, od drsného, cez hladký, až po leštený povrch. Napríklad štiepaný andezit je vhodný na obklad vonkajších stien, studní a záhradných krbov. Bez problémov ním pokryjete aj steny s nerovným povrchom.

Pomerne masívny a ťažší je exteriérový obklad zo štiepanej ruly zlatošedej alebo sivobielej farby. Patrí medzi prírodné kamene s veľkou tvrdosťou a zaujímavým ligotavým povrchom. Prírodný kameň vápenec je mäkší a mierne nasiakavý, preto sa odporúča jeho impregnácia. Využíva sa ako obkladový kameň nepravidelných tvarov na fasády budov, ploty i krby. Vyniká svojou farebnosťou a štruktúrou.

Kameň je odolný a trvácny

Prírodný kameň je synonymom stálosti a prirodzenosti. Na rozdiel od často používaného prírodného materiálu – dreva, výborne odoláva poveternostným vplyvom. Väčšina kamenných materiálov je odolná voči extrémnym zmenám teplôt a vlhkosti, ale aj voči vetru aj účinkom slnečného žiarenia.

Údržba kameňa je minimálna

V prípade, že vonkajšie kamenné obklady ošetríte impregnáciou, nemusíte im venovať špeciálnu starostlivosť. Tento prírodný materiál na slnku nevybledne a nevyžaduje si nijaké nátery a dodatočné úpravy. Naviac umožňuje stenám pod ním dýchať a tak zabraňuje nadmernej vlhkosti a tým aj vzniku a rastu plesní.

Elegantné riešenie pre fasádu i plot

Rozmýšľate, akým spôsobom upravíte fasádu na dome alebo ako upravíte plot okolo domu či záhrady? Obľubujete prírodné materiály? V tom prípade je pre vás ideálnym riešením kamenný obklad do exteriéru.

Kameň celkom prirodzene korešponduje s prírodným prostredím. Navyše je možné kombinovať ho s akýmkoľvek materiálom, takže poľahky umožní zapadnúť vášmu obydliu alebo novým stavebným prvkom do okolia. Zároveň im dodá punc stability a trvácnosti.

Kamenný obklad na záhradných krboch, múrikoch a altánkoch dokážete harmonicky zladiť s akýkoľvek typom záhrady.Moderný alebo rustikálny štýl, vhodne zvolený kameň doplní práve tak dobre japonskú záhradu, ako aj vidiecke predzáhradky.

Kde v exteriéri sa ešte dajú kamenné obklady použiť?

Možnostiam sa medze nekladú. Rustikálne čiastočné alebo kompletné obklady soklov, vonkajších krbov, záhradných múrikov, stĺpov, altánkov či garáží, patria medzi najčastejšie spôsoby použitia. Medzi najviac využívané kamene patria andezit, travertín, gneis, vápenec a bridlica. Všetko ostatné, ako farba, tvar a spôsob opracovania už závisia od toho, čo hľadáte.

Vonkajšie kamenné obklady sú nielen ekologické a trvácne. Pre svoj originálny a nestarnúci pôvab predstavujú neprekonateľnú alternatívu oproti bežným exteriérovým obkladom.