Bývanie

Ktoré vlastnosti postelí a matracov vplývajú na kvalitu spánku?

Posteľ je najdôležitejšou súčasťou spálne. A nie len preto, že spálňa je predsa určená na spanie. Posteľ (spolu s matracom) výrazným spôsobom ovplyvňuje kvalitu spánku, kvôli čomu má výrazný vplyv na každý náš deň. Nehovoriac o tom, že posteľ s matracom vplývajú aj priamejšie na náš zdravotný stav a to hlavne, čo sa chrbtice týka.

Pri posteli sú rozhodujúce rozmery

Pri zariaďovaní spálne je preto logické dať si najviac záležať na výbere postele a matraca. A nie len kvôli tomu, že v spálni skrátka posteľ byť musí a tak pri navrhovaní spálne zväčša myslíme v prvom rade práve  na posteľ.

Keď na chvíľu dáme matrac bokom, posteľ sama o sebe na kvalitu spánku vplýva hlavne svojimi rozmermi. Pre manželské postele sú ideálne rozmery 180×200 cm. Samozrejme, záleží aj od priestoru, ktorý máte v spálni, takže niekedy budete musieť robiť kompromisy.

Zvyšné vlastnosti postele sú skôr o dizajne a životnosti ako napríklad materiál, z ktorého je posteľ vyrobená. Napríklad kvalitné masívne postele excelujú životnosťou a ponúkajú nadčasový dizajn, ale treba podotknúť, že aj ich cena je vyššia.

Matrac si vyberajte zásadne na mieru

Čo však na kvalitu spánku vplýva úplne najviac, je matrac. Na čo dbať pri výbere matraca? Aj keď rozmery sú dané rozmermi postele, predsa len je tu jedno rozhodnutie, ktoré je potrebné urobiť (ak ide o manželskú posteľ). Jeden veľký matrac alebo dva samostatné?

Jeden veľký matrac má výhodou v nižšej cene a v tom, že v strede postele nevznikne pre niekoho nepríjemná medzera, ale z hľadiska kvality spánku sú lepšie dva matrace. Obaja partneri si totižto budú môcť vybrať matrac na mieru podľa svojich požiadaviek.

Pri výbere matraca je totižto dôležité zvážiť svoju hmotnosť, preferovanú spánkovú polohu a tvrdosť matraca a taktiež prípadné bolesti chrbtice, či nadmerné potenie. Len po individuálnom zvážení tohto všetkého je možné nájsť ten ideálny matrac, na ktorom sa vám bude nielen pohodlne spať, ale zároveň vám z dlhodobého hľadiska nebude spôsobovať zdravotné problémy.

Zdroj obrázka:

Autor: l i g h t p o e t / Shutterstock.com