Bývanie

Nábytok do detskej izby: Čo tým najmenším nesmie chýbať?

Zariaďujete detskú izbičku? Mali by ste byť veľmi dôslední, vaša ratolesť v nej bude tráviť veľa času.

Vybavenie izby musí byť bezpečné a zároveň hravé, aby vytváralo prostredie, v ktorom sa bude vaše dieťa cítiť dobre. O tom, čo všetko sa bude v detskej izbe nachádzať, nerozhoduje iba vek dieťaťa. Záleží tiež na tom, či ide o dievčenskú alebo chlapčenskú izbu, či v nej bude prebývať viacero súrodencov alebo len jedno dieťa. Práve podľa toho je nutné zaobstarať detské postele, úložné priestory na odloženie hračiek a tiež stoly a stoličky pre väčšie deti. Je jasné, že s pribúdajúcimi rokmi sa budú potreby detí na vybavenie detskej izby meniť. Iný nábytok a vybavenie potrebuje novorodenec a batoľa, iné škôlkar a iné školák, o tom niet pochýb. Detská izba je pre dieťa celým jeho svetom a má v jeho živote nezastupiteľnú úlohu. Vo svojej izbičke sa hrá, spí, učí i tvorí, preto by mala v každom ohľade maximálne vyhovovať jeho nárokom. Detský nábytok by mal byť funkčný, praktický a tiež zdravotne nezávadný.

Čo nesmie chýbať v izbe tých najmenších?

Bábätká i staršie detičky, ktoré ešte nechodia do školy či škôlky, potrebujú bezpečnú postieľku, ktorá ich ochráni pred pádom. Mamičkám sa rozhodne zíde aj prebaľovací kút s úložnými priestormi, kde budú môcť nerušene prezliecť i prebaliť svojho drobčeka. Niet nad šikovné police, v ktorých sa prehľadne uloží oblečenie tých najmenších, prípadne sa vystavia na obdiv hračky, ktoré si dieťatko obľúbilo. Veľkú službu vám najmä v noci počas kŕmenia urobia lampičky s jemným svetlom, vankúše na spríjemnenie sedenia a iné doplnky, ktoré využije aj dieťatko. Obľúbené sú detské koberčeky, kolotoče nad postieľku a rôzne ďalšie drobnosti. V dievčenskej izbe nesmie chýbať ani kuchynka pre správne gazdiné, v chlapčenskej zas originálne típí, ktoré priam láka k hre. Nevynechajte ani zaujímavé doplnky v originálnom prevedení.

nábytok-do-detskej-izby-babyvillage.sk

Nezabúdajte na úložné priestory

V detskej izbe ich musí byť dostatok. Je potrebné miestnosť vybaviť tak, aby bolo možné všetky malé i väčšie hračky niekam uložiť a elegantne ich tak upratať z dohľadu. Úložných priestorov by malo byť čo najviac, avšak, nemali by dieťa oberať o priestor v samotnej izbe. Ideálnym vybavením detskej izbyuzatvárateľné odkladacie boxy, do ktorých sa vaša ratolesť naučí schovávať hračky a ďalšie veci. Hitom sú aj mäkké úložné boxy, bedničky s vekom, úložné koše a mnohé iné prvky, ktoré dokonale dotvoria miestnosť. Niektorí rodičia uprednostňujú otvorené police, ktoré však nevyhovujú každému, nakoľko je neporiadok vidieť a je náročné ich udržiavať neustále upratané. Dieťa je možné od cca troch rokov učiť poriadkumilovnosti. Ukážte mu, ako sa hračky odkladajú na určené miesto a pochváľte ho po každom úspechu, kedy sa drobcovi podarí uložiť veci na svoje miesto!