Zdravie

Najlepšia ochrana pred rakovinou? Prevencia!

Bojíte sa toho, že aj vás raz dostihne nepríjemné ochorenie menom rakovina? Rozhodne nie ste sami, jediné čo však môžete pre seba urobiť, je predchádzať jej.

To, že prevencia je najlepším spôsobom, ako predchádzať prakticky všetkým problémom v živote, netreba snáď nikomu hovoriť. Ale my, ľudia, sme, vždy sme boli a navždy zrejme aj budeme nepoučiteľné stvorenia. Pozrime sa napríklad na malé deti. Pozná to asi každý rodič. Malý syn, plný energie, sa vonku hrá. Keď ho začne hra s autíčkami nudiť, chce vyskúšať niečo nové, nejakú novú zábavku. Všimne si tú obrovskú novú preliezačku, ktorá je už na prvý pohľad nebezpečná. Keď si mama všimne, aké má jej syn úmysly, ihneď začne s procesom zvaným prevencia – varuje syna, že je to nebezpečné a pokiaľ nechce, aby sa mu niečo stalo, nemal by radšej o tej preliezačke ani rozmýšľať. Syn už dávnejšie prišiel nato, že mamu sa oplatí počúvať, lebo inak sa mu môže stať niečo zlé. Ale nejaká vnútorná sila mu hovorí, že tá prevencia je zbytočná, nič sa predsa nemôže stať. A na tú preliezačku predsa len ide. Je vtipné, že toto nerobia len deti, ale táto sila, ktorá nás núti nerešpektovať prevenciu a rady iných, v nás všetkých zostáva po celý život, u niekoho viac, u niekoho menej. A dokáže spôsobiť poriadnu škodu.

Čo má prevencia s rakovinou?

Práve prevencia proti rakovine je vecou, ktorú stále obrovské množstvo ľudí nerešpektuje. Všetkým je cez rôzne média vtĺkané do hláv, ako dôležité sú pravidelné prehliadky u lekára, ako dôležitá je prevencia proti rakovine. Proste si nedáme povedať. Rakovina je ale skutočne závažným problémom a prevencia proti rakovine je najhlavnejším krokom, ako proti nej úspešne bojovať. To, že prevenciu nepovažujeme za dôležitú vec a doslova na ňu mnohí kašlú, sa bohužiaľ neprejaví len rozbitým kolenom, ako pri malom dieťati, ale v najhoršom prípade smrťou, ktorá vôbec nemusela nastať tak skoro. V čom spočíva prevencia proti rakovine? Jedná sa o bezplatné preventívne vyšetrenia žien na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, rakoviny krčka maternice a prsníka a mužov, na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka a prostaty. Teda prevencia proti rakovine zahŕňa prevenciu proti najčastejším druhom rakoviny u mužov a žien. Niektoré poisťovne, napríklad Union, svojich klientov za absolvovanie tejto nepovinnej prehliadky dokonca odmenia. Tak nečakajte, objednajte sa na prehliadku aj vy!