Zdravie

Pozor kliešť

Maličký čierny chrobák, ktorého môžeme pozorovať, až keď sa na nás prilepí a nasaje do seba vašu krv. Mnohí ľudia z nich majú hrôzu a mnohokrát oprávnene, pretože tento maličký chrobáčik môže spôsobiť nebezpečné ochorenie.

Môžem kliešť dostať aj teraz?

Hoci si mnohí myslia, že je ešte zima na to, aby sa kliešť dostalo na vaše telo, tak sa mýli. Aj keď ešte nie je to pravé teplé letné počasie, tak kliešte už radí a najmä ak sa pôjdete prejsť do lesa či niekde na lúku, kde je vysoká tráva.

Kliešťov je každým rokom viac a viac a ani tento rok tomu nebude inak, preto by ste sa po každej prechádzke mali prezrieť, či tento malý chrobáčik nevisí niekde na vašom tele a ak áno, tak ho opatrne odstráňte.

Ako sa môžem pred kliešťom brániť?

Proti kliešťom sa možno brániť repelentom aj vakcínou, ktorú si môžete nechať pichnúť u vášho praktického lekára. Pravdou je, že túto vakcínu si hradíte z vlastných financií, a preto tiež ľudia hľadajú iný variant. Niektorí dokonca používajú rôzne repelenty, ktoré by vďaka svojej vôni čiže zápachu mali kliešť odlákať, avšak ani tieto spreje nie sú vždy sto percentuálne, a preto je dobré vždy sa prehliadnuť.

Samozrejme, že jednou z ožnutí je to, že sa vyhnete prechádzkam v lese či vo vysokej tráve, avšak tieto prechádzky sú pre ľudské telo dôležité a navyše kliešťovi sa tak tiež nevyhnete úplne vždy, pretože sa môže stať, že sa prejdete pod alejou stromov a kliešť na vás spadne a budete ho mať vo vlasoch a podobne.

Ako kliešť odstránim z tela?

Odstránenie kliešťa z tela býva tou najhoršou činnosťou a to čoho sa ľudia najviac bojí, pretože často sa stane, že pri vyťahovaní kliešťa ostane vo vašom tele hlavička malého chrobáčika, čo môže byť veľmi nebezpečné.

Kedysi sa odporúčalo použiť olej či mydlo, pretože tak sa chrobáčik udusí a keď s ním budete krúžiť dookola, tak ho vytiahnete, bez toho aby ste ho odtrhli od hlavičky. Avšak dnes už sa používajú aj moderné spôsoby pomocou špeciálnych klieští alebo tiež existuje kartičky, ktoré majú v sebe zárez, a do neho zasuniete kliešť a mali by ste ho bezpečne vytiahnuť.

Hovorí sa, že až kliešť vytiahnete z tela, tak by ste ho mali zapáliť, aby nemohlo na vás či vaše príbuzných znovu skočiť a šíriť choroby.

Čo keď mi v tele zostala časť kliešťa?

Ak si nie ste istí, že je vonku celej kliešť alebo sa bojíte si ho sami vytiahnuť, mali by ste navštíviť lekára. Pretože v prípade, že hlavička kliešťa zostala vo vašom tele, tak si ju sami nevytiahnete a ak vám tam zostane, tak je to veľmi nebezpečné a môže skončiť aj smrťou.

Takže v tejto veci buďte radšej opatrní a nebojte sa zájsť si za lekárom, pretože lekár si s tým vie rady a dokáže vám v čas pomôcť, čo by ste sami doma nezvládli.

Kliešť je jeden z najmenších chrobáčikov, ale môže byť veľmi nebezpečné, preto sa dôkladne prehliadajte a v prípade, že si neveríte v jeho odstránenie, navštívte lekára.