Zdravie

Reálne tipy pre lepší spánok

Väčšina z nás sú vyčerpaní a ani si to neuvedomujeme. Tu je niekoľko spôsobov ako môžete v noci lepšie spať.

Tri návyky, ktoré odborníci považujú za tvrdý dôkaz nedostatku spánku:

  • Musíte spoliehať na kofeín cez deň, každý deň (aj pri výdatnom spánku)
  • Nemôžete sa prebudiť včas bez budíka
  • Cez víkendy neustále spíte aj niekoľko hodín
  • Nepovažujte spánok za luxus
  • Odborníci tvrdia, že príliš veľa mladých žien pri zobrazení myšlienky na spánok spájajú túto vec s maškrtou (luxusom), rovnako ako ísť na kozmetiku alebo si kúpiť nové topánky.
  • Vezmite si spánok ako veľmi zásadný pre váš blahobyt, ako správnosť vašej diéty a cvičenia.

Zvýšte vaše hodiny spánku bezbolestne

Choď spať o 15 minút skôr každý večer po dobu jedného týždňa a potom pridaj ďalších 15 minút budúci týždeň a tak ďalej. Drobné prírastky sú menej skľučujúca, ale môžu urobiť veľký rozdiel v mesiaci, keď už potom spíte o hodinu viac každý večer.

Upravte si spálňu

Nastavte teplomer 3 stupne pod vašu dennú normu. Vaša telesná teplota prirodzene klesá, keď spíte a chladná miestnosť pomáha. Stlmte svetlo pred tým, než idete spať. Svetlo bráni dostať do vašej hlavy melatonín, hormón, ktorý reguluje váš spánkový cyklus.

Odolať zvodnému volanie obrazovky

Vypnite tv a počítač hodinu pred spaním. Umelé svetlo oklame váš mozog hypotalamus (časť, ktorá vás prepína do režimu spánku), aby si myslel, že je ešte deň. Ak absolútne nemôžete odolať pozrieť sa na e-mail, aspoň držte telefón na dĺžku paže, aby sa minimalizovali účinky.

Nepite pri spaní

Polnočné hovory s močovým mechúrom nerobí dobre pre váš spánok, preto skúste znížiť hodnotu tekutín pred spaním, najmä alkoholu. Aj keď po alkohole sa môžete cítiť ospalí, o niekoľko hodín by ste sa mohli prebudiť a všetko by mohlo byť inak. Odborníci predpokladajú, že je to preto, že klesajúca hladina alkoholu v krvi narušuje spánok, najmä ten najtvrdší.

Námesačnosť

Otázky bdelosti položené v posteli uprostred noci, vstávate skôr, než bežne musíte. Toto všetko sú bežné poruchy spánku, aj keď nespavosť dostáva všetku pozornosť, nemôžeme sa jej nijako zbaviť? Biely šum pomáha, stabilné bzučanie ventilátora alebo strojovej vlny vás môže upokojiť do spánku.