Bývanie

Tie najkrajšie sny v detskej postieľke

Milé mamičky, určite poznáte ten radostný pocit, keď po dlhom uspávaní uložíte dieťatko do postieľky a vy sa konečne môžete postarať o seba alebo o domácnosť. Na to, aby sa vášmu drobčekovi spalo v postieľke čo najlepšie, však potrebujete kvalitný matrac do detskej postieľky a rovnako skvelú postieľku. To bude záruka dlhého a ničím nerušeného spánku.

Drevená alebo cestovná postieľka

Keď budete zariaďovať detskú izbu, jej dominantou bude minimálne prvé dva roky detská postieľka, až potom upúta pozornosť ostatný nábytok. Určite by vás však nemal ohúriť len dizajn postieľky, prvoradé je myslieť na jej vlastnosti, teda či vyhovuje bezpečnostným normám a neohrozuje zdravie dieťatka. Nátery drevených postieľok by mali byť zdravotne neškodné, aj keď bude drobček svoju postieľku rastúcimi zúbkami obhrýzať, zatiaľ čo vy si budete myslieť, že sladko spí. Aj vzdialenosť bočných tyčiek by mala byť vyrátaná s ohľadom na tenké detské končatiny. Drevené postieľky zoženiete  v prírodných, no  i v čisto bielych farbách, prípadne ich zdobia nádherné detské obrázky, ktoré detskú izbu ešte viac oživia. Výšku roštu možno upravovať podľa veku dieťaťa. Najmenší spia vyššie, no tí, ktorí už vedia sedieť a stáť, musia mať rošt umiestnený úplne najnižšie, aby z postieľky nedokázali vyliezť či nebodaj vypadnúť pri nacvičovaní akrobatických kúskov.

A čo cestovné postieľky? Ničím nezvyčajným nie je vlastniť cestovnú postieľku, aj keď nikam často necestujete. Vyzerajú rovnako dobre ako tie drevené a vyrábajú sa v pestrých farbách. Mnohé mamičky oceňujú sieťku po bokoch postieľky, to, že je postieľka mäkká a nehrozia v nej úrazy (dieťa si v nej napr. neudrie hlavu, keď stratí rovnováhu a spadne). Do cestovnej postieľky sa dajú zakúpiť popruhy, vďaka ktorým sa dá matrac upevniť aj do zvýšenej polohy. Ďalšou výhodou vlastniť cestovnú postieľku je to, že pokiaľ chodíte na víkend k starým rodičom alebo cestujete na dovolenku, môžete si ju zobrať so sebou, aby Váš drobček pohodlne vyspal, nech už idete kamkoľvek. Ak má bábätko staršieho, no nie ešte celkom rozumného súrodenca, cestovná postieľka mu môže vďaka sieťke na bokoch zabrániť dotýkať sa bábätka, napr. keď spí.

Aký matrac vybrať do detskej postieľky

Mnohé mamičky i odborníci zastávajú názor, že dieťatko by do troch rokov malo spať pri svojej matke. Je to v poriadku, no myslite aj na to, že váš dospelácky matrac mäkkej detskej chrbtici nebude vyhovovať. Tí najmenší potrebujú mať pod telom pevný podklad, aby sa im správne vyvinula chrbtica a predchádzalo sa skolióze. Ak teda chcete spať pri svojom dieťatku, kúpte si takú detskú postieľku, ktorá má sklápaciu bočnicu a dá sa prisunúť k manželskej posteli. Takéto detské postieľky stoja na nožičkách alebo na praktických kolieskach. Do detskej postieľky vyberte matrac určený pre deti vyrobený z kvalitných materiálov, antialergický, regulujúci teplotu tela, priedušný, s antibakteriálnou úpravou či odolný voči premočeniu. Oceníte snímateľný poťah, ktorý sa da prať v práčke, ale určite je dobré si zaobstarať aj chránič matraca. Drobné nehody s plienkami sa stávajú často a nielen pri najmenších deťoch. Do cestovnej postieľky je rozumné hľadať skladací matrac, ktorý je ľahko prenosný alebo v prípade menej častého využívania postieľky i dobre skladný. Drevenú aj cestovnú detskú postieľku môžete opatriť rozmanitými organizérmi, mäkučkými hniezdami, kolotočmi, baldachýnmi a všetkým, čo deti tak milujú a čo im umožní s úsmevom zaspať, dlho a nerušene snívať a zobudiť sa s dobrou náladou.