Bývanie

Tipy na moderné tienenie. Screenové rolety a japonské steny

Pri výbere tienenia okien kedysi vlastne nebolo príliš z čoho vyberať. Súčasný trh je naopak nasýtený rôznymi kategóriami a podkategóriami tienenia a tak si môžete ľahko vybrať také, ktoré bude presne zodpovedať vašim požiadavkám.

Tieniť a zároveň vidieť von? To nie je nemožné

A tak je čoraz viac badať trend, kedy klasické formy tienenia ustupujú a nahrádzajú ich nové prevedenia, či dovtedy príliš nerozšírené druhy. Medzi tie novšie prevedenia klasických foriem tienenia patria aj vonkajšie screenové rolety.

Niekto možno bude namietať, že to nie je úplná novinka, ale čo sa domácností týka, celkom aj áno. Do domácností totižto „prišli“ z výkladov, či administratívnych budov, kde sa tešili obľube už dlhšie.

Čo je na nich také „iné“? Dokážu tieniť a zároveň zachovávať presvetlenie interiéru. Ako je to možné? Označenie screenové znamená, že ich látka je perforovaná, vďaka čomu „stlmí“ slnečné lúče, ale zároveň budete stále vidieť von. Vyznačujú sa aj vysokou odolnosťou voči vetru.

Preč s nemotornými závesmi, nahraďte ich japonskou stenou

Modernú verziu môžu mať aj priaznivci závesov. Ide o panelové závesy alebo takzvané japonské steny. Tie „odstraňujú“ najväčší neduh klasických závesov a teda to, že kvôli svojmu nariaseniu sú celkom náročné na priestor. Japonské steny týmto problémom netrpia, keďže sú napnuté a pohybujú sa po koľajničkách.

Okrem toho, že skvelo plnia ich hlavnú „úlohu“ a teda tienenie, môžu byť aj výrazným estetickým prvkom v miestnosti. Vyniknú, či už zvolíte jemné, alebo výraznejšie vzory. Podľa svojich požiadaviek si môžete vybrať látky podľa úrovne priepustnosti svetla. Keďže japonské steny sú minimalistické, skvelo sa hodia do moderne zariadených interiérov. Ich ideálne použite je na tienenie veľkých presklených plôch.

Zdroj obrázka:

Autor: MarcoARiv / Shutterstock.com