Bývanie

Žalúzie alebo rolety? Aké sú výhody a nevýhody?

Dva najpopulárnejšie tieniace prvky súčasnosti, žalúzie a rolety. Každý z týchto prvkov si zažil svojich päť minút alebo skôr niekoľko rokov slávy, počas ktorých dominoval a dal sa nájsť takmer v každom interiéri.

Rolety prešli kus cesty

Ešte donedávna iná voľba tienenia ako žalúzie zrejme ani nepripadala do úvahy. Rolety sa považovali za niečo staré a nemoderné, čo patrí prinajlepšom na koniec minulého tisícročia, keď boli pred nástupom žalúzií práve interiérové rolety niečo, čo mal každý.

V súčasnosti sa však situácia začína vyrovnávať a dokonca by sa dalo povedať, že rolety sa začínajú na žalúzie doťahovať. Moderné rolety totižto dávno nie sú tie nevkusné rárohy, ktoré poznáme zo starých bytov pred rekonštrukciou.

V súčasnosti sú rolety oveľa vkusnejšie, dizajnovo sa prispôsobia akémukoľvek interiéru, keďže máte na výber z množstva druhov a farieb látok. Zároveň sú aj kompaktnejšie a existujú dokonca rolety, ktoré namontujete na rám okna bez akéhokoľvek vŕtania.

Zláka vás skôr jednoduchá údržba alebo plynulé nastavovanie intenzity?

Znamená to, že rolety sa opäť stanú jednotkou v oblasti tienenia? Ťažko povedať, keďže aj napriek tomu, že sú o niekoľko úrovní ďalej ako staré rolety, stále je to hlavne súboj subjektívnych preferencií.

Ak ste sa niekedy snažila poriadne vyčistiť žalúzie, určite viete, že ťažšie to už asi byť nemôže. A práve jednoduchosť čistenia je zrejme najväčšia výhoda roliet. Samozrejmosťou je spomínané množstvo látok, pri ktorých si môžete vybrať nielen materiál a jeho farbu, či vzor, ale aj priepustnosť svetla podľa vašich predstáv.

A tu narážame, naopak, na asi najväčší problém pri roletách. Moment, veď sme hovorili, že je možné si vybrať priepustnosť tak aký problém? Práve to, že priepustnosť si vyberiete raz, pri kúpe.

Zabudnite na plynulé nastavovanie intenzity tienenia ako pri žalúziách. Najbližšie k nim majú takzvané deň/noc rolety, ktoré sa skladajú z dvoch látok s rôznym stupňom priepustnosti. Môžete tak „prepínať“ medzi týmito dvoma „režimami“, ale stále tomu chýba tá plynulosť žalúzií. Avšak podstatne jednoduchšie sa čistia.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Tunatura / Shutterstock.com