Bývanie

Ako vytvoriť útulnú obývaciu izbu

Obývacia izba je dominantou každého bývania. Trávime v ňom veľa času, či už pri sledovaní obľúbeného filmu alebo seriálu, hraní hier s deťmi, posedení s priateľmi pri dobrom víne alebo len relaxácii pri zaujímavej knihe. Preto je dôležité dbať na každý detail tohto miesta, aby sa v ňom všetci cítili komfortne. Spísali sme tie najdôležitejšie body, na ktoré sa treba zamerať pri zariaďovaní tejto najdôležitejšej časti bytu či domu.

Pohodlné sedenie

Významnou časťou obývacej izby je sedacia súprava. Na výber je mnoho typov, ako je rohová alebo tvar do L. Ďalej je tvar do U, tá už je rozmerovo vhodná do väčších priestorov. V neposlednom rade môžete zvoliť len pohovku – dvojmiestnu či trojmiestnu, a doplniť ju o štýlové kreslo. Dajte si naozaj záležať na výbere sedenia, nielen čo sa týka vzhľadu, ale predovšetkým sa zamerajte na pohodlie a funkčnosť. Vyberajte skôr strednú tvrdosť, váš chrbát vám za to poďakuje. Mnoho sedacích súprav ponúka úložný priestor, ktorý poslúži na úschovu deky, vankúša alebo aj vecí, o ktorých viete, že ich dlho potrebovať nebudete. Žiadaným aspektom je možnosť ložnej plochy, ktorá je primárne určená na príležitostné prespanie. Pokiaľ si potrpíte na väčšie pohodlie, je tu aj variant elektricky nastaviteľných opierok alebo hĺbky sedu. Tým si prispôsobíte sedaciu súpravu podľa svojich predstáv, aby sa vám dobre leňošilo. Praktickým doplnkom je konferenčný stolík. Tu treba brať ohľad na veľkosť stolíka podľa toho, aký typ sedenia zvolíte. Moderné sú okrúhle stolíky, ale aj klasické obdĺžnikové alebo štvorcové.

Televízny stolík – praktický pomocník

Neoddeliteľnou súčasťou obývacej izby sú TV stolíky. Tie môžu byť na nôžkach alebo majú možnosť zavesenia na stenu. V prípade, že máte ostatný nábytok na nôžkach, zlaďte tak aj stolík, interiér bude celkovo pôsobiť vzdušne a určite oceníte, keď sa pod neho ľahko dostane aj váš robotický vysávač. Zvoliť môžete aj obývaciu stenu, ktorá disponuje väčším množstvom úložného priestoru, ale miestnosť opticky o niečo zmenší.

Dekorácia ako čerešnička na torte

Pokiaľ svoju obývaciu izbu už doladzujete k dokonalosti, je tu ešte pár drobností, ktoré nie je dobré prehliadnuť. Aby nebola zima od podlahy pri pití dobrej kávy s priateľmi či rodinou, zvoľte kusový koberec, pokojne aj ten s vysokým vlasom, ktorý zaistí pohodlie pre vaše chodidlá. Nielen, že nohy budú ako v bavlnke, ale celkovo zútulnia interiér. Dekoračné vankúše sú neoddeliteľnou súčasťou každej pohovky či sedacej súpravy, dodávajú im šmrnc a každý sa do nich rád ponorí. Drobnosti, ako sú sviečky alebo tie, ktoré chcete, aby boli vidieť, vystavte na nástennú policu.