Bývanie

Hľadáte byt? Poradíme vám, ako správne vybrať

Väčšina panelových domov v slovenských mestách bola postavená ešte za čias komunizmu. Za tú dobu si mnohé vyžiadali viaceré rekonštrukcie, ktoré zvýšili komfort bývania obyvateľom bytov. Ak uvažujete o kúpe bytu, poradíme vám ako si správne vybrať.

Vypočítajte si, či sa vám oplatí kúpiť nerekonštruovaný alebo rekonštruovaný byt

Skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu, spravte si užší výber bytov, ktoré sa vám páčia. Ak sa v ponuke nachádzajú nerekonštruované a rekonštruované byty, vyrátajte si aspoň približne ktorá kúpa by vás vyšla menej. Aj keď pre zvyšujúce sa ceny stavebného materiálu sa vám môže zdať lepší prerobený byt, nemusí to tak byť. Dobre si to prerátajte, poprípade sa poraďte s bytovým dizajnérom pre prípad, že ste naklonení skôr k neprerobenej nehnuteľnosti. Odporúčame overiť si aj kto je správca, ktorý sa stará o správu bytových domov, najmä však toho vášho. Dozviete sa viac informácií o stave panelového domu ako od realitného makléra, či majiteľa bytu.

Koľko miestností potrebujete?

Pri výbere bytu musíte mať ujasnené aj to koľko izbový byt budete hľadať. Samozrejme treba byť realista a vedieť sa uskromniť. Dvojčlenný pár, ktorá nemá a neplánuje deti, nepotrebuje veľký štvorizbový byt. Čím väčší počet izieb, tým vyššia cena, s tým treba jednoducho počítať.

Záleží aj od lokality. Ak preferujete nejakú konkrétnu, všímajte si v popise aj lokalitu. Zväčša býva už v samotnom náhľade napísaná aj lokalita nehnuteľnosti.

Vymenené okná, murované bytové jadro a ideálne aj menené stupačky

Byt, ktorý si vyberiete a rozhodnete sa ho kúpiť, by mal mať tieto základné veci – predovšetkým vymenené okná, mal by mať murované bytové jadro (nie žiadny umakart) a ideálne aj menené stupačky, aby ste sa v budúcnosti vyhli nechcenej rekonštrukcii WC a kúpeľne.

Odporúčame uprednostňovať byt, ktorý je v zateplenom paneláku a má vymenené okná. Informujte sa u správcu, ktorý zabezpečuje komplexnú správu budov, či sú plánované v blízkej budúcnosti aj nejaké rekonštrukcie. Možno sú nejaké plánované, len samozrejme o nich ako záujemca o byt nemôžete vedieť.

Zdroj obrázka:

Autor: Drazen Zigic / Shutterstock.com