Bývanie

Vaša práčka nezohrieva vodu? Skúste tieto možné riešenia

Jednou z najporuchovejších súčiastok aj moderných práčok je ohrievacie teleso. Jeho úloha je jasná: zohrieva vodu na teplotu potrebnú pre pranie. Ale čo robiť ak si ohrievacie teleso prestane plniť svoju úlohu?

Menej pracieho prostriedku alebo prostriedok na vodný kameň

Ak vaša práčka nezohrieva vodu, respektíve ani nedokončí program, keď má nastať zohrievanie vody, neznamená to nutne, že bude potrebné vymeniť ohrievacie teleso. Na rozdiel od napríklad ohrievacieho telesa v bojleri Tatramat, môže byť za nezohrievaním vody v práčke aj taká banalita, akou je zbytočne vysoká dávka pracieho prostriedku, v dôsledku čoho ohrievacie teleso „pláva“ v pene. Najskôr je tak dobré skúsiť polovičnú dávku pracieho prostriedku.

Ďalšou príčinou, ktorá môže aj funkčnému ohrievaciemu telesu práčky znemožniť ohrievať vodu, je nános vodného kameňa. Naň existuje spoľahlivé riešenie v podobe čistiacich prostriedkov na vodný kameň. Mimochodom, je dobré takéto prostriedky používať aj preventívne, zhruba raz za 3 mesiace.

Výmena ohrievacieho telesa alebo termostatu

Ak jadrom problému nebude niektorá z vyššie uvedených príčin, s najväčšou pravdepodobnosťou bude nutné pre vašu práčku zaobstarať nové ohrievacie teleso Gorenje. I keď problémom môže byť aj termostat, ktorý vyhodnocuje teplotu vody v práčke a v prípade chyby môže túto teplotu vyhodnocovať chybne, následkom čoho ohrievacie teleso vodu nebude zohrievať, lebo si bude „myslieť“, že teplota vody je už dostatočná. V takomto prípade logicky stačí vymeniť termostat.

Mimochodom, problém s ohrievacím telesom sa môže prejavovať ešte aj inak. Konkrétne vyhadzovaním poistiek z dôvodu skratu, ktorý môže byť zapríčinený práve poruchou na ohrievacom telese. Treba si však uvedomiť, že tu už ide o problém pre elektrikára.

Zdroj obrázka:

Autor: Anasty / Stock.adobe.com