Zdravie

Čo robiť, keď máte doma tyrana

Domáce násilie je veľmi diskutovaná téma, našťastie si ženy môžu uvedomiť, že ak sa u nich doma niečo také deje, tak to nie je ojedinelé, ale že tých, ktoré takto doma trpí, je oveľa viac. To by im malo pomôcť, aby si dodali síl a niečo s tým urobili.

Domáce násilie väčšinou začína nadávkami, ktoré sa stupňujú a prechádzajú v niečo viac. Ak vás partner udrie raz, bude sa to opakovať. Najhoršie je, že toto násilie musí byť opakované, aby s tým polícia mohla začať čokoľvek robiť. Musíte mať dôkazy v podobe modrín, alebo škrabancov, ako dôkaz sa berú aj nahrávky, preto majte pri sebe telefón a v prípade napadnutia sa snažte zapnúť aspoň zvukové nahrávanie, ktoré zachytia správanie agresora.

V prípade, že vás partner napadne, je najlepšie schúliť sa do rohu do klbka a chrániť si hlavu. Ak máte deti, snažte sa v prvom rade pred násilníkom ochrániť ich. Každý útok nahláste na polícii, nedbajte toho, že sa vám násilník ospravedlní s tým, že už to viackrát neurobí. Nič z toho, čo vám tvrdí, nie je pravda. Začnite sa zaujímať o to, aká máte práva a čo robiť, keď v niečom takom žijete. Ak nemáte ku komu ísť a z čoho žiť, potom sú tu domy, ktoré prinášajú zázemie týraným ženám. V tejto oblasti veľmi dobre funguje mediálne známy človek, Zdeněk Macura.

Najmenej vhodné je zostávať s agresorom v jednej domácnosti. V tejto chvíli je veľmi dôležité urobiť krok, ktorý vás od neho zbaví. Môže sa stať, že vás bude sledovať, prenasledovať a strážiť na každom kroku a prosiť o to, aby ste sa k nemu vrátila. Nikdy nepodľahnite jeho prosbám, pretože lepšie to nikdy nebude. Bude to len horšie a vy tým, že s agresorom zostanete, ohrozujete svoj život.

Každá žena má právo na to, aby mala lepší život a žila si slobodne bez toho, aby na nej niekto páchal násilie. Dosť možno vám agresor zhodil sebavedomie, ale to všetko možno časom opäť dostať do starých koľají.