Rodina

Starostlivosť o domácich maznáčikov

Pes a mačka sú niekedy dôvernejší priatelia než tí, ktorými sa obklopujeme. Keďže zviera nie je vec, treba si uvedomiť, že akonáhle si donesiete domov domáceho maznáčika, ste za neho plne zodpovední. Smutné je, že najmä po Vianociach nachádzame v útulkoch a pri cestách odhodených domácich maznáčikov, ktorých majitelia si zjavne rozmysleli to, že ich chcú mať doma.

Ak ale svojho domáceho miláčika máte radi, nezabúdajte, že o domáceho miláčika je potrebné sa riadne starať.

Dobrý výbeh

Najmä pes potrebuje dobrý výbeh. Mačke stačí dobrý pelech, pár hračiek a teplý radiátor a nič viac jej netreba. Pes potrebuje veľký výbeh, kde sa bude môcť šantiť, hrať, naháňať, no zároveň tento výbeh musí byť dostatočne chránený, aby si neublížil a neušiel. Držať psa na reťazi nepripadá do úvahy, jedine v prípade, že máte návštevu a pes by mohol vyskočiť a ohroziť ju.

dog-1123016_640

Investujte do kvalitného pelechu, búdy a samozrejme nezabúdajte aj na obojok. 

A čo strava?

Okrem výbehu, pelecha a búdy je potrebné brať do úvahy aj stravu. Každé domáce zviera potrebuje špeciálnu stravu vhodnú pre jeho rasu, vek a stavbu tela. Ak máte sterilizovanú mačku, je potrebné kupovať zdravé granule pre sterilizované mačky. Práve v tomto období potrebujú mačky vitamíny a dôležité látky, ktoré im pomôžu zregenerovať sa po sterilizácii. Je to zákrok, ktorý je pre mačky nepríjemný, preto dávajte pozor, čo mačkám kupujete. 

Alergie a iné choroby

Čo sa týka psov, aj pri nich je potrebné prispôsobovať vek, rasu a stavbu tela. Obéznym psom je potrebné kupovať krmivo, ktoré ich chráni pred hromadením tuku. Alergickým psom je zase potrebné dávať granule pre alergických psov.

Ak si plánujete zaobstarať psa, záleží aj na tom, či športujete, alebo skôr preferujete ležanie na gauči. Aktívnym športovcom sa odporúča kupovať aktívnejšie rasy psov. Tým, ktorí preferujú oddych, odporúčame malé plemená – čivavy, ratlíkov, yorkshirských teriérov a pod.