Deti Rodina

Medveď by nemal chýbať v žiadnej detskej izbe. Ale len ten plyšový

Snáď prvé zviera, ktoré dieťa pozná, je medveď. Je najobľúbenejšou plyšovou hračkou po celom svete a nezmenila to ani doba, kedy sú hitom plyšové hračky odkazujúce na rôzne detské animované firmy a seriály. Ako kult medveďa vlastne vznikol?

Medveď hnedý je chránené zviera. A vďaka ochrane, ktorú sa mu rozhodol poskytnúť jeden z amerických prezidentov, sa stal kultom aj v podobe plyšovej hračky. Traduje sa, že medvedíkomániu neúmyselne rozpútal Theodore Roosevelt. Ten bol vášnivým lovcom. Raz ho na jeho pracovnej ceste po Mississippi pozvali do miestnych lesov na lov. Zver sa však neobjavila, a tak sa rozhodlo, že prezidenta nemôžu sklamať a z lesa vyhnali jediného medveďa. Dokonca ho priviazali k stromu a vyzvali Roosevelta, aby ho zastrelil. Ten však odmietol zabiť bezbranné zviera.

O udalosti sa dozvedeli novinári z Washington Post a v novinách sa objavila karikatúra prezidenta s medveďom. Tejto udalosti sa chopil jeden podnikavý ruský prisťahovalec, Marice Mitchum. Ten karikatúru vystavil vo svojom obchode so suvenírmi aj s plyšovým medveďom, ktorého ušila jeho manželka. A hit bol na svete. Medveďa chcel každý, takže vznikala ďalšia a ďalšia kópia. Dodnes je istotou pre hračkársky priemysel, pretože medveďa s roztomilými očami túži vlastniť každé dieťa a obľúbený je aj medzi dospelými dámami. Veď dnes sa veľkým hitom stali medvedíci z umelých kvetín.

Kúpte deťom medvedíka, ale naučte ich chovať sa v lese

Na Slovensku je dnes pomerne veľký výskyt medveďa hnedého. Deti aj dospelí by o ňom mali vedieť dosť na to, aby sa mu dokázali vyhnúť, či sa správne zachovať, pokiaľ sa s ním stretnú. Zoznámte svoje deti so zaujímavosťami týkajúcimi sa medveďa a jeho chovania. Medveď stráca plachosť, približuje sa stále bližšie k ľudským obydliam a stáva sa nebezpečným. Najlepšou prevenciou je medveďa hnedého dobre poznať a vedieť, ako sa zachovať. Naučte to svoje deti.