Zdravie

Stravujte sa super!

V poslednej dobe sa rozšíril pojem superfoods, inými slovami superpotraviny. Jedná sa o potraviny nejakým spôsobom výnimočné.

Čím sú superpotraviny jedinečné?

Jsou významnými antioxidanty, což znamená, že působí proti poškození a stárnutí buněk a celkově zpomalují stárnutí, působí preventivně proti srdečně cévním nemocem i rakovině, a podporují imunitu. Jsou jedinečné svým obsahem živin, vitaminů, minerálů, enzymů, proteinů, ale i vlákniny. Navíc detoxikují tělo a vyživují kůži, kosti, svaly, ale i zuby, nehty a vnitřní orgány.

Ako je možné, že sa v nich nachádza také množstvo výživných látok? Mnohé zo superpotravín pochádza z miest, kde musí odolávať nie práve priaznivým prírodným podmienkam (sucho, teplo, vysoká nadmorská výška a podobne). Tým pádom sú nútené v sebe zadržať čo najviac živín, aby boli vôbec schopné prežiť.

Čo radíme medzi bežné superpotraviny?

Medzi najbežnejšie a ľahko dostupné superfoods radíme najmä orechy (najmä vlašské orechy, mandle, kešu, ale aj para orechy alebo kokos). Vynikajú tým, že obsahujú vitamíny, minerály a zdravé tuky.

V dnešnej dobe veľmi marginalizovaná, ale o to viac zdravú potravinou, sú strukoviny. Pritom ich príprava je veľmi jednoduchá, rýchla a pestrá, a dajú sa využiť nielen v teplej, ale aj v studenej kuchyni. Pripravte si preto šošovicu, hrach, fazuľa, sóju alebo cícer na mnoho spôsobov. V letnom období iste príde vhod rýchly šalát zo zdravší červené šošovky alebo zeleninový šalát s cícerom. Navyše pomáhajú k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov!

Lesné plody, ako sú čučoriedky, brusnice, maliny a černice, sú nielen obľúbené, ale hlavne nabité vitamínmi a minerálmi! Pridať ich môžete do osviežujúceho ovocného koláča, ale aj do jogurtu alebo ranného smoothie na raňajky.

Z ďalších bežných superpotravín menujme napríklad avokádo, granátové jablko alebo brokolicu. Tá navyše obsahuje veľa vlákniny a málo kalórií.