Zdravie

Rosacea a bradavice môžu, ale nemusia byť len estetickým problémom

Len ťažko by sme hľadali ženu, ktorá by nechcela vyzerať navždy mladá. Faktom však je, že skôr, než si to uvedomíme, prichádzajú prvé (čiastočne len estetické) problémy, ktoré nám v udržiavaní si mladistvého vzhľadu bránia. A najčastejšie súvisia s kožou.

Rosacea

Dobrým príkladom je nepríjemná rosacea, ktorá sa zvyčajne prejavuje už po 30. roku života. Ide o kožné ochorenie, ktoré sa na začiatku prejavuje prchavým začervenaním v centrálnej časti tváre. Neskôr je začervenanie trvalé a objavujú sa viditeľné rozšírené cievky na tvári.

Potiaľto ide o estetický problém, avšak ak sa nelieči, prichádzajú aj vážnejšie prejavy, akými sú vyrážky, zapálené cysty, zhrubnutie nosa, či chronický zápal oka. Ako teda proti tomu ochoreniu bojovať?

Najideálnejšou metódou je použitie intenzívneho pulzného svetla (IPL). Svetelná energia sa pri tejto metóde mení na tepelnú a pôsobí tak na hemoglobín v cievkach, čím dochádza k ich deštrukcii a prirodzenému vstrebaniu. A aj keď počas takéhoto ošetrenia pacient pociťuje jemné pálenie, nedochádza pri ňom k porušeniu pokožky.

Bradavice

Obdobne môžeme ako príklad použiť aj bradavice. Väčšina z nich predstavuje estetický problém a môžu sa tvoriť aj na miestach, ktoré bežne nevidieť, napríklad genitálne bradavice, ale to neznamená, že by ste ich mali brať na ľahkú váhu.

Typicky (ale nie vždy až) po štyridsiatke sa totižto začnú objavovať takzvané sebhoroické (degeneratívne) bradavice, z ktorých niektoré môžu patriť medzi prekancerózy. Ich včasné vyšetrenie a odstránenie pomôže zabrániť vzniku zhubného nádoru kože.

A ako sa teda bradavice odstraňujú? Starším spôsobom je kryoterapia a teda odstraňovanie bradavíc tekutým dusíkom, ktorým sa tkanivo bradavice zamrazí na teplotu hlboko pod nulou. Účinnejšie je využiť laser, ktorým sa bradavica môže buď vyrezať alebo vypáliť. Kryoterapiu tak má zmysel používať len v prípadoch, kedy nie je možné použiť laser.

Zdroj obrázka:

Autor: blackday / Stock.adobe.com