Deti

Ako tráviť zimné večery s deťmi?

Zima je obdobím, kedy trávime čas najčastejšie pod perinou. V ruke máme horúci čaj alebo kávu a pozeráme svoj obľúbený program alebo film. Toto pre mnohých chmúrne obdobie sa dá stráviť úplne inak, keby chceme. Horšie to je ale s deťmi. Dnešné deti zabaviť počas takéhoto obdobia je doslova umením. Treba mať len dobrý nápad, ktorým dokážete deti zaujať a večer im ubehne ako voda. Ani sa nenazdáte a budete sa opäť zobúdzať do nového dňa.

Stará klasika – drevené hračky

Keby ste mali možnosť nakuknúť do výrobného procesu akýchkoľvek dnes predávaných hračiek, chcelo by sa vám plakať. Nekvalitné a životohrozujúce materiály sa bežne používajú pi výrobe dnešných umelohmotných hračiek, pritom stará dobrá klasika – drevené hračky – sú stále tie najlepšie hračky. Vráťte sa o niekoľko desaťročí späť a priblížte svojim ratolestiam svoje detstvo. Klasické drevené hračky nikdy nevýjdu z módy, aj keby sa o to neviem ako snažíme. Drevo je totiž trváce a dokáže prežiť umelohmotné materiály, ktoré sú všeobecne známe tým, že dlho nevydržia. Trávte večer v spoločnosti drevených hračiek. Uvidíte, že vašim deťom sa to bude nesmierne moc páčiť.

Skladajte spoločne

Nielen drevené hračky môžu vašim deťom robiť spoločnosť. O pozornosť sa určite budú biť s puzzle. Môžete si kúpiť väčšie puzzle 2000, alebo vám postačia len malé drevené niekoľkokusové puzzle pre najmenších. Samozrejme, že pri výbere nových puzzle zohľadňujte vek vášho dieťaťa. Nemôžete čakať, že maličké batoľa dokáže postaviť obrovské puzzle 5000. Buďte pritom, ako vaše dieťa bude skladať, poprípade sa k nemu pridajte. Nečakajte však, že nadrozmerné puzzle dokážete poskladať behom jedného večera. Pripravte si na rozložené puzzle miesto – najlepšie, keď ich umiestnite pod sedačku, poprípade pod konferenčný stolík. Skladajte ich len na podložke (tvrdý kartónový papier, poprípade výkres).

Ak by vás nezaujali práve klasické puzzle, môžete si v obchode vybrať puzzle s 3D efektom. Netradičné, ale čoraz viac obľúbenejšie puzzle.

Knihy naše milované

Nesnažte sa vnímať škaredé počasie za oknami. Samozrejme, že sa vonkajšiu prostrediu s deťmi úplne nevyhýbajte. Čerstvý vzduch je pre dieťa zdravý. A nielen pre dieťa. Ak máte voľnú chvíľu, sadnite si spolu deťmi ku knižke. Ak ešte nevedia čítať, čítajte im vy ako rodič. Neskôr sa striedajte so staršími súrodencami, ktorí sa zdokonalia v čítaní. Nenechávajte počas zimy knihy zapadnúť prachom. Knihy by mali zohrávať dôležitú úlohu v živote každého dieťaťa. Nezabúdajte na to.