Bývanie

Ako zefektívniť využívanie energie v domácnosti? Poradíme overené triky!

V našich domácnostiach sa produkuje každý deň veľké množstvo rôznej energie. Tú sa snažíme spotrebovávať čo najefektívnejšie, avšak nie vždy sa nám to darí tak, ako by sme chceli. Niekedy nám v efektívnom užívaní spotrebičov a energie bráni len neinformovanosť. To sa však dá jednoducho zmeniť!

Naše domácnosti ovládajú inteligentní spolubývajúci

Každý z nás vo svojom byte, či dome disponuje inteligentnými pomocníkmi, ktorý mu uľahčujú každodenný život. Naše domovy sa pýšia nablýskanými smart kávovarmi, vysávačmi, či mixérmi. Pri ich kúpe dbáme na ich výkonnosť, kvalitu, ale v neposlednom rade aj na ich energetickú spotrebu. Hoci sa pri klasických domácich spotrebičoch líši ich energetická spotreba zväčša len minimálne, pre nás je toto kritérium niekedy kľúčové. Podľa odborníkov by sme však mali svoju pozornosť sústrediť inde.

Viac energie strácame pri pomocníkoch, pri ktorých by sme to ani nečakali

Odborníci tvrdia, že pozor by sme si mali dávať napríklad pri solárnych paneloch, či kachliach na drevo. Princíp je veľmi jednoduchý.

Energetickým problémom, sú napríklad aj kachle na drevo.Mnohí by si ani nemysleli, že tento pomocník veľmi neefektívne hospodári s energiou. No opak je však pravdou.Kachle na drevo majú teplotu výfukových plynov cca. 280 ° C– 380 ° C. Takéto nevyužité teplo je jednoducho odvádzané komínom do atmosféry čím nastáva hlavný problém – plytvanie. Riešením môže byť zvýšenie účinností kachlí. Teplovzdušné výmenníky vám ju môžu pomôcť dosiahnuť!Vzhľadom k integrovaným kanálom v stene teplovzdušnému výmenníku ide o prúdenie vzduchu. Takýto pomocník slúži ako ďalšia rúra dymovodu.

Problémom sa stávajú aj vychýrené solárne panely. Pri využívaní solárnych panelov získava vaša domácnosť veľké množstvo energie, ktorá nie je využitá a dostáva sa zadarmo do distribučnej siete. Ľudia jednoducho spotrebúvajú najviac elektriny ráno a večer. Avšak ráno a večer je práve ten čas, kedy solárne panely vytvárajú najmenej energie za celý deň. Naopak cez deň, kedy majú tieto panely najvyššiu výkonnosť a vyrábajú veľa energie, ľudia nie sú doma a nemajú túto energiu ako využiť. Preto je viac ako odporúčané zaobstarať si pomocníka, ktorý vám zabezpečí uloženie nespotrebovanej energie vtedy, keď ju nebudete potrebovať na čas, kedy ju môžete efektívne využiť.

Rozumné hospodárenie s energiou prináša spokojné domovy

V článkoch od odborníkov nájdete mnoho ďalších typov ako si zefektívniť využívanie energie vo vašej domácnosti. Niekedy sa stačí len poradiť a efektívne investovať úspory do smart domácnosti, ktorá vám ich miliónkrát vráti späť. Už len jednoduchý teplovzdušný výmenník vám môže pomôcť užívať energiu lepšie a tiež spríjemniť chvíle s rodinou. Oplatí sa dať aj na rady spokojných zákazníkov, ktorí si nechali poradiť a teraz si už len vychutnávajú príjemné nažívanie v ich smart domácnosti.