Bývanie

Ako zvládnuť prerod detskej izby na izbu študentskú?

Pamätáte sa ešte ako ste zariaďovali svojmu dieťaťu detskú izbu? Prioritou bol dostatok priestoru na hranie a aj na odkladanie hračiek ak ste chceli od mala budovať vzťah dieťaťa k upratovaniu. A samozrejme, postieľka na spanie.

Zbohom detským motívom

Tým ako vaše dieťa rastie, sa mení jeho vkus, ale čo je hlavnejšie, jeho potreby. „Rásť“ by tak mala aj jeho izba. Detský nábytok postupne pôjde do úzadia a nahrádzať ho bude nábytok vhodnejší pre študentov.

Ako takúto premenu detskej izby na študentskú zvládnuť? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že zatiaľ čo pri zariaďovaní detskej izby vám vaše dieťa ešte nevedelo povedať, čo by vo svojej izbičke chcelo mať a tak ste sa riadili v podstate sebou, teraz by ste na názor vášho dieťaťa nemali zabúdať.

Ak by sme však mali prejsť k jednotlivým krokom, na ktoré by ste pri tejto premene nemali zabudnúť, v prvom rade sa treba zbaviť všetkých detských motívov, napríklad na koberci. Toho sa rovno zbavte. Má to aj praktickú stránku veci, ľahšie sa bude v izbe (nie príliš upratovania chtivého) študenta udržiavať poriadok.

Tri zóny pre všetky činnosti

Každú študentskú izbu by sme mohli rozdeliť na tri zóny: spoločenskú, zónu pre spánok a zónu pre učenie. To, do akej miery budú tieto zóny oddelené a či sa budú prípadne rôzne prelínať, závisí samozrejme od rozmerov miestnosti. Každá však má svoj základný nábytok pre mládež a ďalšie zariadenie, ktoré by v nej nemalo chýbať.

Čo sa týka zóny pre učenie, tú by mal tvoriť priestranný kancelársky stôl, na ktorom bude miesto pre počítač, či laptop a zároveň pre učenie sa a robenie úloh. A k nemu ergonomická kancelárska stolička, ktorá je dôležitá pre zdravý vývoj vášho dieťaťa.

V zóne pre spánok postačuje posteľ. Dbajte však o to, aby mala kvalitný matrac, ktorý je taktiež dôležitý pre to, aby vaše dieťa nemalo v budúcnosti zdravotné problémy spôsobené práve zlým matracom. A čo sa spoločenskej zóny týka, v nej by mal byť dostatok priestoru na sedenie pre situácie, keď si vaše dieťa pozve k sebe priateľov.

A čo dekorácie? S tými do študentskej izby ani nechoďte. Vaše dieťa má už určite celkom jasnú predstavu o tom, čo by chcelo vo svojej izbe mať a čo nie. A dekorácie, s ktorými prídete vy, rozhodne patria do tej druhej kategórie.

Zdroj obrázka:

Autor: foamfoto / Shutterstock.com