Bývanie

Chcete si doma pripravovať skvelú kávu bez veľkých nákladov?

Káva je obľúbená v podstate na celom svete. Nie nadarmo sa pravidelne objavuje v rôznych rebríčkoch ako ten úplne najobľúbenejší nápoj na svete (a keď nie je prvá, tak je druhá hneď za čajom).

Nemusíte si kupovať špičkový a drahý kávovar

Aj keď v minulosti to s kvalitou u nás podávanej kávy bolo celkom pochybné, postupom rokov sme sa aj u nás naučili, že káva nie je len zvláštna horúca hnedá tekutina (ideálne v čo najväčšej šálke). Vzniklo u nás množstvo pražiarní, z ktorých niektoré slávia úspechy aj v zahraničí a slovenské kaviarne sa predbiehajú v tom, ktorá prinesie svojim zákazníkom tú najlahodnejšiu kávu.

A keďže sme takýmto spôsobom zistili, čo to znamená skutočná káva, prirodzené je, že ľudia zatúžili pripravovať si lahodnú kávu aj doma a nespoliehať sa len na instantné napodobeniny kávy. Kúpiť si kvalitnú kávu domov nie je problém, ale na výslednú chuť kávy má vplyv aj to, ako sa pripravuje.

Niektorým ľuďom práve to bráni v tom, aby si doma vychutnávali kávu na úrovni, keďže cena kvalitných kávovarov rozhodne nie je nízka. Ale existujú aj alternatívne spôsoby prípravy kávy, ktoré sú dostupné prakticky každému. Medzi najobľúbenejšie patrí French press a koťogo káva.

Koťogó a French press, dva dostupné a obľúbené spôsoby prípravy kávy

Koťogó alebo tiež moka kanvička je malý mechanický kávovar určený na dostupnú prípravu lahodnej kávy v domácich podmienkach. Pozostáva zo spodnej nádoby s ventilom, do ktorej sa nalieva voda, sitka, ktoré sa vkladá do spodnej nádoby spolu s namletou kávou a vrchnej nádoby s piestikom, do ktorej sa extrahuje káva.

French press káva je zrejme ešte obľúbenejším spôsobom prípravy kávy ako koťogó. Taktiež ide o jednoduchý prístroj, ktorý je dostupný pre každého. Pozostáva z valcovitej nádoby, do ktorej sa vkladá namletá kává a následne sa do nej prilieva voda a veka so sitom, ktorým sa káva filtruje.

Zdroj obrázka:

Autor: Microgen / Shutterstock.com