Vlhkosť a plesne sú nepriateľmi každej gazdinky. Kúpeľňa je miestnosť, kde sa s týmto nepríjemnosťami stretávame najčastejšie. Nič nedokáže pokaziť náladu, ako keď pri umývaní kúpeľne objavíte nové ložisko s plesňami. Akonáhle sa pleseň objaví v kúpeľni, je ťažké sa jej úplne zbaviť. Chráňte preto kúpeľňové vybavenie pred nadmernou vlhkosťou a plesňami. Ako ale začať?
Utierajte okolie vodovodných batérií
Vodovodné batérie používame niekoľkokrát denne a bolo by zbytočné tvrdiť, že ich nezaprskáme vodou. Voda, ktorá steká z vodovodných batérií k tesneniam, ktoré ich držia v obklade, resp. v umývadle môžu vytvoriť ideálne podmienky na vznik plesní. Utierajte preto okolie vodovodných batérií v kúpeľni a zabránite tak vzniku plesní v kúpeľni.
Na utieranie použite čistú savú švédsku utierku, ktorou vám okrem okolia vodovodných batérií odporúčame utierať aj škáry v okolí vane, či sprchového kúta.
Škáry je potrebné vždy utierať po osprchovaní.
Kontrolujte priestor v okolí rebríkového radiátora, pred sprchovým kútom a za vaňou
Ak si chcete chrániť kúpeľňu pred plesňami, vždy pri sobotnom upratovaní si skontrolujte priestor v okolí rebríkového radiátora, pred sprchovým kútom alebo za vaňou. Práve v týchto miestach je vyššie riziko státia vody. Na rebríkový radiátor dávame mokré osušky, pred štvorcovými sprchovými kútmi a za vaňami zase kvápeme, keď sa sprchujeme/ kúpeme.
Nezabúdajte skontrolovať aj priestor za košom na špinavé prádlo. Nezabúdajte, že aj mokré prádlo, ktoré hádžete do koša na špinavé prádlo, môže spôsobiť rozmnoženie plesní a znehodnotenie ostatného kúpeľňového vybavenia.
V kúpeľni by ste mali pravidelne meniť a čistiť kúpeľňové predložky. Nezabúdajte umývať (ideálne octovou vodou) aj vaňové zásteny. Tie väčšou používajú ľudia, ktorí chcú vaňu, no zároveň sa radi sprchujú.