Kariéra

Denná práca bez víkendu či práce na zmeny

Klasický pracovný týždeň aneb piatkové pohoda

Už ako školáci sme sa tešili na piatkové popoludnie, kedy nám prichádzalo voľno a bol to jediný deň, v ktorý sme mohli bez výčitiek zabudnúť na školu. A sú istá povolania, do ktorých musíme chodiť každodenne cez týždeň a potom, tak ako školáci aj my máme voľný víkend.

Aké to má výhody a nevýhody?

Máme jasne danú pracovnú dobu, za ktorú dostávame dohodnutú odmenu, od pondelka do piatku s tým, že víkendy máme sami pre seba a pre svoju rodinu. Je pravdou, že cez týždeň síce treba robíme dlho a tak sa niekedy môže stať, že máme menej času na upratovanie či na svoje deti, ale za to môžeme cez víkendy jazdiť všetci spoločne na výlety a podobne. A ďalšia vec je, že máme pevný poriadok.

Práca na smeny aneb moc nevieme, ktorý deň je sviatočný

Je samozrejmé, že sú zamestnaní, ktoré vyžadujú, aby tam zamestnanec bol nielen cez deň, ale aj v noci. Potom to funguje tak, že napríklad dva dni ideme na ráno, potom dva dni ideme v noci a potom máme potrebné dva dni voľno a tak to jazdí do kolieska bez ohľadu na to, či je týždeň, víkend či iné sviatky. Každý má to koliesko inak, záleží od typu pracovnej zmluvy.

Aké to má výhody a nevýhody?

Je dobré, že po náročnej práci dostanete napríklad dva dni voľna a môžete si ich stráviť, ako chcete. Máte pokoj na to, aby ste si urobili doma upratovanie či dokončili veci, ktoré ste nestihli, keď ste boli potrebné na nočnej smene.

Ale je to hlúpe, čo sa týka času stráveného s deťmi, pretože aj keď máte napríklad voľno, tak vaše dieťa je potrebné v škole a potom keď má voľný víkend, tak vy treba musíme do práce a potom sa môže stať aj to, že treba ste doma, ale máte po nočnej smene a chcete sa vyspať, takže v podstate na to dieťa nemáte toľko času. A problém je to najmä, keď robia na smeny oboch rodičov, potom je dôležité, aby sa tie smeny skĺbili tak, aby neboli deti nikdy samé doma, ale potom dochádza k tomu, že treba vidíte svoje dieťa, ale zase sa toľko nestretávate so svojím mužom či priateľom.

 

Je isté, že každé povolanie má nejaké prekážky, ktoré musíme prekonať a že to nie je vždy jednoduché, aby sme to skĺbili so svojím súkromným životom, ale všetci sa musíme nejako živiť. A každému vyhovuje niečo iné.