Kariéra

Uvažujete nad tým, že začnete so včelárstvom? Niekoľko rád na úvod

O význame včiel ani nemusíme hovoriť, ten je (dúfame) jasný každému. Okrem toho, že sú potrebné v prírode, nám naviac dávajú množstvo úžasných produktov, ktoré sú vo všeobecnosti pre človeka veľmi prospešné.

Najskôr sa učte

Veď kto by aspoň raz v živote nemal sladučký včelí med, ale aj včelí peľ, propolis a ďalšie včelie produkty? Aby sme však mohli benefitovať z týchto zdravých včelích produktov, potrebujeme včelárov a včelárky.

Láka vás takáto predstava? Tak v takom prípade máme pre vás niekoľko rád. Nebudú to úplne exaktné rady o tom, čo všetko potrebujete ak chcete začať včeláriť, ale dúfame, že vám dáme aspoň základnú predstavu o včelárstve.

Začať treba vzdelávaním sa. Platí to tak pri včelárstve ako aj pri iných aspektoch života. Takže najskôr si zaobstarajte odbornú literatúru, zúčastnite sa nejakého kurzu, či školenia, alebo sa príďte pozrieť na výstavu venovanú včelárstvu a načerpajte poznatky tam.

Mimochodom, dobre urobíte aj ak si nájdete vo svojom okolí včelára, ktorý vám bude ochotný poskytnúť praktické rady priamo na svojej včelnici, či dokonca vám umožní si niektoré činnosti vyskúšať. Teória je síce veľmi potrebná, ale prax je prax.

Pripravte sa na hlavne jednorázové náklady, či časovú náročnosť v určitých obdobiach

Pripraviť sa treba aj na vyššie prvotné náklady na všetky včelárske potreby, ktoré budete musieť mať. Dobrou správou však je, že veľká časť nákladov je z kategórie jednorázových a zakúpené veci budete používať dlhodobo.

Pravidelnou investíciou je však čas. Včely nie je potrebné ošetrovať každý deň, ale sú nárazové obdobia, kedy pri včelách strávite veľa času. Je to hlavne čas hlavnej znášky, v máji a v júni a taktiež prelom augusta a septembra, kedy sa včelstvo pripravuje na zimu.

A na záver ako je to so včelími pichnutiami? Ako sa im vyhnúť? Odpoveď je jednoduchá: žiadno. Tým, že budete dobre poznať obranné správanie včiel dokážete znížiť počet pichnutí, ale úplne sa im nevyhnete nikdy.

Zdroj obrázka:

Autor: Rawpixel.com / Shutterstock.com