Deti

Detská kolika – problém, ktorý pozná každá mamička

Po príchode dieťatka sa domácnosť rodičov výrazne zmení. Všetky problémy, radosti a starosti sa budú sústrediť v prvom rade okolo najmenšieho člena rodiny. Jednorázové plienky, odsávačka, kvalitný matrac v postieľke – aj toto budú pre vás novinky, na ktoré sa budete musieť v prvom rade sústrediť. Stretnutia s kamarátkami pri bylinkovom čajíčku alebo pri dobrej kávičke budú minulosťou. Aspoň na čas, kým váš drobček trošku neodrastie.

Mamičky v šestonedelí potrebujú svoj kľud. Je pochopiteľné, že celá rodina bude na najmenšieho člena veľmi zvedavá. Lenže vy ako mamička by ste mali myslieť na to, že vaše dieťatko si potrebuje najskôr vzniknúť na nové prostredie, nový domov. V jeho okolí by sa mali pohybovať výhradne len rodičia, súrodenci, poprípade starí rodičia. Dieťatko nemá takmer žiadnu imunitu, preto je potrebné myslieť hlavne na to, aby ste neohrozili jeho zdravotný stav. Novorodeniatko vám jednoducho nebude vedieť povedať, či má bolesti bruška alebo sa práve pokakalo/ pocikalo.

Počas prvých troch mesiacov dieťatka sa môže prejaviť intolerancia laktózy. Intolerancia laktózy je definovaná nedostatkom, respektíve prebytkom enzýmu laktáza. Potvrdiť intoleranciu laktózy môže jedine lekár, preto ak odpozorujete tieto zmeny v správaní dieťatka, okamžite navštívte pediatra. Táto porucha je zväčša dočasná, takže sa nemusíte obávať, že vášmu dieťatku žiadno nepomôžete. Pri intolerancii laktózy a dojčenskej kolike vaše dieťatko intenzívne plače. Tvrdne mu bruško, nadúva ho.

Detská kolika je problém, ktorý postihne takmer každé novorodeniatko. Zistite si v predstihu; kľudne aj vtedy, keď ste ešte tehotná; informácie o detskej kolike a intolerancii laktózy. Budete tak vedieť na daný problém okamžite reagovať.