Bývanie

Fínsky životný štýl SISU – relax a správne saunovanie

Jedným z rozšírených spôsobov relaxu a odpočinku je fínska sauna, niekedy aj suchá sauna. Je to v podstate jednoduchý koncept – sedíte v malej miestnosti vykurovanej najčastejšie kachľami s horúcimi kameňmi. Teplota je vysoká (často okolo 100° C) a vlhkosť, naopak, nízka (zhruba 20 % alebo ešte menej). Materiálom býva neošetrené drevo, keďže dobre zvláda podmienky a pri vysokých teplotách nedochádza k úniku toxických látok, napríklad z laku alebo náteru. 

Zdravotné benefity fínskej sauny

Princíp fínskej sauny je ten, že sa v suchom teple poriadne aktivuje organizmus – to ovplyvňuje celkovú telesnú kondíciu, imunitu aj psychiku. Celkovo môžeme zhrnúť benefity pravidelného používania fínskej sauny do niekoľkých bodov: zlepšuje imunitu, posilňuje srdcovo-cievny systém, pomáha proti zápalom, zlepšuje metabolizmus, ale aj psychiku. Samozrejme, pri dodržaní všetkých zásad správneho saunovania.

Treba však povedať, že vysoká teplota a nízka vlhkosť predstavujú extrémne podmienky. Preto sa neodporúča sauna chorým ľuďom, malým deťom, ženám v neskoršom štádiu tehotenstva ani ľudom, ktorí už trpia chronickými zdravotnými problémami (najmä so srdcom alebo obličkami).

Saunovaniu sa vyhnite aj po jedle a rozhodne pri saunovaní nekonzumujte alkohol. Taktiež si dávajte pozor potom, ako vyjdete zo sauny – ak telo príliš prudko ochladíte alebo zaťažíte, hrozí vám odpadnutie.

Domáci wellness je dostupný

Chodiť do sauny pravidelne je najzdravšie a ak ju máte doma, tak aj najjednoduchšie. Sauny totiž nenájdeme iba vo wellness alebo relaxačných centrách. Čoraz populárnejšie sú domáce fínske sauny, ktoré môžete využívať kedykoľvek vo voľnom čase. K dispozícii sú sauny rôznych veľkostí pre interiér aj exteriér. Všetky v jednom “balení” obsahujú takmer všetko, čo potrebujete – kachle, drevené obloženie s lavicami, svetlá aj príslušenstvo. Najmenšie modely sú určené maximálne pre 2 osoby, tie najväčšie už dokážu naraz zohriať hneď skupinku ľudí.

“Sisu” – fínsky saunový život

Fínsko má približne 5,5 milióna obyvateľov a na konci roku mala krajina podľa oficiálnych štatistík 2,3 milióna sáun. Prečo práve Fínsko? S tamojšou kultúrou saunovania a jej rituálmi (plavky sú zakázané!) súvisí koncept “Sisu”, ktorý v prenesenom zmysle označuje niečo ako “vnútornú silu”.

Ak má niekto vo Fínsku “sisu”, tak má silu, vytrvalosť, odhodlanie a skromnosť na prežitie a zvládanie životných prekážok. Je to myšlienka, ktorá sa vzťahuje na mnoho aspektov fínskej kultúry a sauna nie je výnimkou. 

V nehostinných podmienkach na ďalekom severe je “sisu” radosťou aj nutnosťou. V tom zmysle sauna pomáha. Sauna upokojí aj posilní organizmus, ale má aj pozitívny vplyv na náladu. Zároveň je to priestor na pokojné rozjímanie. Keď sa v minulosti na severe stavali obydlia, sauna bola zväčša postavená skôr, než samotné obydlie. Ale vy si vedľa svojho domu môžete postaviť vonkajšiu domácu saunu.