Bývanie

Ideálne riešenia pre tých, ktorí majú problémy s nedostatkom dažďovej vody a s vývozom odpadových vôd


Žiť na dedine je snom mnohých mešťanov. V niektorých lokalitách na Slovensku je však veľký problém s odvozom odpadových vôd, ale aj s nedostatkom dažďovej vody. Klíma sa mení a zrážok je v jednotlivých ročných obdobiach menej aj v kedysi daždivejších lokalitách.

Ako si ale poradiť s nedostatkom zrážok a vyriešiť problém s vývozom odpadových vôd?

Riešenie na problémy s dažďovou vodou 

Dažďová voda sa dá zachytávať do veľkých plastových sudov. Tie sú však veľmi nespratné a je nutné si nájsť miesto, aby boli po ruke, keď budete chcieť polievať záhradku, ale zároveň, aby nezavadzali. Praktickejším riešením na zadržiavanie dažďovej vody sú podzemné nádrže na dažďovú vodu. Ak si necháte doviezť nádrže na dažďovú vodu priamo domov, máte možnosť uskladniť podstatne viac dažďovej vody. Keďže sú pod zemou, nezaberajú veľa miesta. Nemusíte sa báť, baktérie, ktoré by mohli uškodiť vašej úrode, sa v týchto nádržiach nerozmnožujú. Vodu budete môcť vyťahovať pomocou klasického čerpadla. Na čo ale túto vodu využívať? Môžete ju využívať na umývanie podlahy na terase, na umývanie exteriérovej dlažby, ale aj na umývanie pracovného náradia, či záhradného náradia. Najviac vám ale poslúži na polievanie záhrady. Pitná voda je vzácnosť a treba ju za každých okolností šetriť.

Riešenie na problémy s vývozom odpadových vôd 

V niektorých slovenských regiónoch nie je ešte stále zavedená kanalizácia a tak sú majitelia rodinných domov nútení zabezpečiť si vývoz odpadových vôd sami. V horských oblastiach je to o to problematickejšie. Ak nie je v obci kde žijete zavedená kanalizácia, kúpte si septiky, ktoré prečistia odpadové vody v rámci svojej konštrukcie, takže nebudete musieť riešiť vývoz odpadových vôd. Dovoz septika je zabezpečený. Vy akurát budete musieť nachystať jamu, do ktorej vám bude nový septik vložený.