Voľný čas Zdravie

Každý má právo na odpočinok – Diel 1. Dospelí

Každodenná rutina, do ktorej veľa dospelých spadla … starosti s deťmi … odviesť ich do škôlky / školy, riešiť ich šibalstvá … plniť rodičovské povinnosti sa všetkým všade … plniť úlohy od šéfa v práci. Chodiť nakupovať, starať sa o rodinu, robiť si obavy … toto všetko a ešte oveľa viac, môže byť veľmi náročné, vysiľujúce a stresujúce pre každého … a práve preto by dospelí nemali zabúdať na odpočinok, pri ktorej odreagujú svoje telo nielen po stránke fyzickej, ale aj psychické. Utečú od každodenných starostí a urobia si tiež trochu voľna len sami pre seba.

monicore / Pixabay

Ako to v domácnosti vidia muži

Spoločné spolužitie jednoducho k životu patrí … problém však nastáva v prípade, keď si jedna alebo druhá strana, začne dovoľovať, čo by nemala. Väčšinou to tak býva zo strany mužov, ktorí sa cítia byť „živiteľa“ rodiny … niekedy to tak skutočne býva … veľmi často ale tiež nie. Muži sa začnú rozčuľovať, že nie je hotové to či ono, ale sami pritom nič neurobia a leňoší, čo si odôvodní tým, že chodia do práce … že však chodia do práce aj žena, ktorá sa oi. Musí starať o deti io domácnosť, to už ich nezaujíma.

Prečo odpočívať

Každý človek by mal čas od času utiecť od problémov a oddýchnuť si … dopriať svojmu telu pokoj a pohodu. Pokojné a odpočinuté telo i myseľ sú potom oveľa spoľahlivejšie a odolnejšie voči stresu a nátlaku, ktorý môže vychádzať z čohokoľvek. Aj reakcia na rôzne problémy sú potom miernejšie a rozvážne. Pri niektorých pracovných pohovoroch (najmä na vyššie miesta) sú uprednostňovaní tí, ktorí pravidelne odpočívajú … napríklad pri športe … preto, aby nedošlo k tzv. „Syndrómu vyhorenia“, pri ktorom ľudské telo aj myseľ totálne skolabujú a v niektorých prípadoch sa len veľmi ťažko a zdĺhavo vzpamatovávání.

Je lepšie odpočívať pravidelne alebo sporadicky?

Mnoho ľudí robí bez prestávky všetko, čo je potrebné. Je im jedno, že tým ničí svoje telo … cez veľký zápal si ani neuvedomujú, čo všetko sa deje okolo, o čo prichádza. Oddychu si nedoprajú a niekedy aj svoje potreby prehliada … a preto sa môže stať, že skôr či neskôr toho je na ne skrátka už moc a potrebujú sa ventilovať … najčastejšie to býva prostredníctvom kričanie … aj keď mnohokrát úplne bezdôvodne. Preto by si takí ľudia mali dopriať odpočinku pravidelne, aby tomuto predchádzali. Ďalšou z možností tiež je, naučiť sa vycítiť, kedy už je toho skrátka príliš a dopriať si v pravý čas potrebného odpočinku.