Deti

Máte strach z druhého dieťaťa? Nemusíte !!

Keď ste porodila svoje prvé dieťa, mali ste pocit, že toho máte až nad hlavu a predstava, že by do toho všetkého malo prísť ešte aj druhé dieťa, vám prišla úplne nereálna? Napriek tomu túžite po druhom dieťati preto, aby od seba neboli vaše deti až tak vekovo ďaleko? Bojíte sa toho, že to nezvládnete? Tak sa báť prestaňte. Zvládli to iní, zvládnete to aj vy.

Druhé dieťa je totiž celkom iné, než to prvé. Ak svoje druhé dieťa plánujete, tak sa na neho máte možnosť aj pripraviť, horšie je to, ak ste sa zašla v práci a v bežnom živote a zrazu zistíte, že je na ceste dieťa druhej a celý ten kolotoč vás čaká opäť znovu.

Ak máte pocit, že je toho na vás veľa, tak sa nebojte o pomoc požiadať manžela, deti a babičky. Aj vaše prvé dieťa vám s druhým dieťaťom môže pomôcť. Nikde nie je napísané, že všetko musíte zvládať len vy sama a ostatní budú len prizerať.

Najhoršie obdobie je prvé dva roky, potom zrazu príde doba, keď si spolu deti začnú hrať a začnú si rozumieť a vidieť v sebe blízkeho človeka.

Druhému dieťaťu nesmiete dať šancu, aby žiarlila. Lásku je potrebné rozdeliť medzi deti spravodlivo. Ak prekonáte prvé roky bez ujmy na zdraví, potom vedzte, že bude za pár rokov lepšie a vaše deti sa aj napriek tomu, že sa občas pohádajú, budú milovať a budú radi za to, že majú jeden druhého.

Dosť možno zistíte, že aj keď sa prvé dieťatko na súrodenca celé tehotenstvo teší, tak potom príde okamih, kedy začne žiarliť a bude si pripadať odstrčený. Nechajte teda staršie dieťa spolupracovať, aby si pripadalo dôležito a nie len tak, že je na druhej koľaji. Dovoľte mu dať súrodenci cumlík, alebo mu ukázať hračku. V momente keď zistí, že bol nápomocný, tak sa bude cítiť veľmi dôležito.

Problémy s druhým dieťaťom môžu ale nastať aj po finančnej stránke, kedy zrazu zistíte, že vaše výdavky sú tak veľké, že to je pre vás neúnosné a budete sa musieť veľa uskromniť.