Bývanie

Netrápte sa suchým vzduchom plným prachu počas vykurovacej sezóny

V interiéroch našich domácností je počas vykurovacej sezóny často extréme suchý vzduch, ktorý zhoršuje naše životné podmienky. Spôsobuje najmä vysušovanie sliznice nosa a časté nádchy či pocit suchej pokožky. Navyše, vykurovanie rozprúďuje vo vzduchu prach a podporuje jeho šírenie v priestore. Ak uvedené negatívne dôsledky vykurovania pociťujete aj vy, nenechajte si nimi znepríjemňovať život, ale jednoducho ich eliminujte. Pomôžu vám k tomu šikovné zariadenia.

Udržanie ideálnej vlhkosti vzduchu

Tým prvým sú zvlhčovače vzduchu, ktoré dodajú do priestoru s nízkym obsahom vody v ovzduší potrebnú vlhkosť, a tým výrazne spríjemnia pobyt v nej. Zvlhčovače sú odporúčané najmä do priestorov, v ktorých je hodnota relatívnej vzdušnej vlhkosti nižšia ako 50%. Teda počas vykurovacej sezóny je to v podstate každá jedna domácnosť.

Technológia ultrazvuku či prirodzeného fyzikálneho mechanizmu

Samotné zvlhčovače fungujú na rôznych mechanizmoch. Každý z nich však vzduch obohacuje o ideálne množstvo vody. Medzi tie vôbec najrozšírenejšie patria zariadenia s ultrazvukovou membránou, ktorá pôsobením ultrazvuku „rozbíja“ vodu na malé kvapôčky a tie sa následne dostávajú do vzduchu. Ďalšou využívanou technológiou sú diskové zvlhčovače vzduchu využívajúce prirodzený fyzikálny mechanizmus. A to že vlhkosť prestupuje z chladnejšieho prostredia do teplejšieho s cieľom vyrovnania obsahu vody. Voda umiestnená v týchto prístrojoch je chladnejšia ako vzduch, pričom disk pri jeho pohybuje zabezpečuje prechod kvapôčok vody do v okolí cirkulujúceho teplejšieho vzduchu.

Mnohé zvlhčovače majú integrované filtre na čistenie vzduchu či dokonca ionizátor

Moderné zvlhčovače obsahujú aj integrované čističky vzduchu, ktoré zo vzduchu naopak odvádzajú prach a potrebné nečistoty. Ich súčasťou sú totiž rôzne filtre, vrátate najúčinnejších HEPA filtrov, so schopnosťou zo vzduchu vychytať nielen prachové častice, ale aj baktérie či iné choroboplodné zárodky. Príjemným bonusom je tiež ionizácia vzduchu, ktorá zabezpečí príjemnejšie a hlavne zdravšie prostredie na život.