Krása

Očné tiene – tipy tieňov

Hoci tiene dokážu zázraky, mnoho žien je nepoužíva, pretože sa boja, že si ich nevie naniesť alebo nevie, ktoré si vybrať. Pritom to je tak jednoduché. Tiene sú dôležitou súčasťou líčenia, pretože dokážu zdôrazniť prirodzené tiene očí alebo je pekne rozjasniť. Dodajú tak oku rozjasnenie a svieži pohľad, navyše je aj opticky zväčší.

Ak je nemáš práve dvakrát v láske alebo si ich nestíhaš ráno aplikovať, aspon na party s nimi nezabudni svoje líčenie oživiť.

Typy tieňov

V obchodoch nájdeš mnoho druhov očných tieňov, a preto môžeš byť zo začiatku zmätená. S ktorými sa môžeš stretnúť?

Púdrové očné tiene

Sú najbežnejšie a zoženieš je snáď u každej značky. Nebývajú ani nijak náročné na aplikáciu, akurát u tmavších tieňov by si si mala dať pozor, aby tí neopadali pod oči alebo si nevytvorila ostré hrany. Nezabudni tiene roztierať do stratena! Problém však môže nastať, ak nosíš kontaktné šošovky, keď ti čiastočky tieňov napadajú do oka.

Krémové tiene

Tie nenájdeš väčšinou v paletkách, ale v malých dózičkách. Sú oveľa ťažšie na aplikáciu ako púdrové tiene, pretože rýchlo zasychajú a musíš s nimi pracovať veľmi rýchlo. Vyvaruj sa im, ak máš vrásky okolo očí, pretože majú vo zvyku je zvýrazňovať. Veľkou nevýhodou väčšinou býva, že sa krémové tiene slívají do liniek, ale to sa odvíja od ich kvality. Napríklad známe Color tattoo sú asi najlepšie a neslívají sa. Navyše tie farbičky sú absolútne perfektné.

Ich zvláštnym typom sú aj highlighter tiene, ktoré sú väčšinou biele či ľahko nejakú farbičkou prifarbené a dajú sa použiť na optické otvorení očí.

Môžeš zohnať ale aj gélovo-krémové očné tiene.

Tiene v ceruzke

Tiene v ceruzke môžu byť označované aj ako tzv. Chubby sticks. Sú hrubé a ich aplikácia je veľmi jednoduchá, len musíš dať pozor na zlievaní a starostlivé rozotrenie dostratena. Skvele sa zmestia aj do malej kabelky, takže si počas večera líčenia môžeš ľahko vylepšiť. Nezabudni ale na orezávanie, kopytom moc dobre oči nenalíčíš. Štetec tu nie je potreba, na rozdiel od púdrových tieňov.

Výhodou je tiež fakt, že ak ceruzku veľmi dobre ořežeš, dá sa jej urobiť aj pekná linka.

Pigmenty

V podstate to ani nie sú tiene, ale prášok, ktorý sa dá tak využiť. Má totiž univerzálne použitie. Dá sa použiť aj ako rozjasňovač či do laku na nechty. Najčastejšie sa stretneš s trblietavými pigmentmi. Aplikácia je asi zo všetkých tieňov najzložitejšie, vyžaduje to trochu cviku a zručnosti. Rozhodne nič pre začiatočníčky. Pigment rád opadáva pod oči, takže to nie je nič oslňujúceho.

Nalepovacie očné tiene

Ak ti nejde tiene absolútne aplikovať, existuje taká malá záchrana – nalepovacie očné tiene. Nanesenie tieňov trvá 10 sekúnd a určite si vyberieš z nepreberného množstva typov a vzorov líčenie. Nalepovacie tiene kúpiš už od 59 Sk, nevýhodou ale je ich jednorazové použitie, takže ťa vyjdú oveľa drahšie.