Bývanie

Platíte veľa? Poradíme vám, ako znížiť výdavky na byte


Bývanie na byte má množstvo výhod. Počas letných mesiacov nemusíte riešiť zabezpečovanie paliva na zimu, nemusíte obriaďovať záhradku, venovať sa čisteniu pivnice a pod.

Ak vás ale každý rok trápia vysoké výdavky, poradíme vám, ako ich znížiť.

Umývajte v umývačke

Napriek popularite umývačiek riadu sa nájdu aj ich odporcovia. Prítomnosť umývačky riadu má však svoje opodstatnenie. Akonáhle naplníte umývačku špinavými riadmi a pustíte ju, ušetríte podstatne viac vody, ako keby ste každý špinavý riad umývali.

Ak sa ale bojíte, že nebudete mať na čo nakladať jedlo, dokúpte si novú sadu riadov. Už po prvom roku umývania riadov uvidíte na ročnom vyúčtovaní výrazne nižšiu spotrebu vody. 

Uprednostňujte kúpanie pred sprchovaním

Ešte ostaneme pri vode. Ak chcete znížiť spotrebu vody a tým aj výdavky, namiesto sprchy si každý deň doprajte skôr horúci kúpeľ. Nielenže to je dokonalý relax ako z wellnessu, ale aj ušetríte veľké množstvo vody. Pomôcť si môžete úspornými sprchovými hlavicami, avšak najväčšiu úsporu zaznamenáte kúpaním.

Skontrolujte tesnenia okien

Najmä v zimnom období je veľmi nepríjemné, ak vám cez okná uniká teplo do exteriéru. Ak chcete, aby vám výdavky klesli, dajte si skontrolovať tesnenia okien. Firmy, ktoré vyrábajú a predávajú okná, vám prídu zmerať, ako vám tesnia okná.

Ak máte krajný byt a na chodbe máte okno, bolo by dobré, keby aj tieto okná prišiel niekto skontrolovať. Takto sa vyhnete plesneniu „vonkajšej“ steny. Ak to ale nikto nerieši, obráťte sa na správcu bytového domu. V prípade, že by ste neboli s prácou správcu spokojní, máte právo navrhnúť výmenu správcu bytového domu.

Znižovanie kúrenia pri vetraní

Okrem tesnenia okien vám odporúčame znížiť kúrenie na minimum vždy, keď plánujete otvoriť okná. Takto zabránite zbytočnému úniku tepla z interiéru. Keďže teplý vzduch unikne von a dovnútra vpustíte chladný, radiátory sa budú o to dlhšie a intenzívnejšie nahrievať, aby teplota stúpla do požadovaných hodnôt.