Bývanie

Posvieťte si na jedlo: Vyberáme osvetlenie do jedálne


Hovorí sa, že najskôr sa vždy je očami. K tomu, aby pokrm vzbudzoval chuť do jedla už na prvý pohľad, potrebujete nenápadného, no užitočného pomocníka. Svetlo. Správne vnímanie farieb a celkového vzhľadu pokrmu ovplyvňuje chute, preto spôsob osvetlenia jedálneho stola priamo súvisí s pôžitkom z jedla. Viete, aké máte možnosti?

Ešte pred výberom svietidla je nutné mať dobre premyslené a nainštalované elektrické rozvody. A to tak, aby sa svietidlo dalo zavesiť priamo nad stred jedálneho stolu. Celá jedálenská plocha musí byť osvetlená tak, aby svetlo nevrhalo tieň. Vždy umiestnite jedno svietidlo nad jedálenský stôl a iné do zvyšku priestoru. V ponuke špecializovaných obchodov nájdete svietidlá rôznych známych značiek. Obľúbené sú napríklad svietidlá Philips.

Veľkosť je dôležitá

Keď vyberáte svietidlá do jedálne, nenechajte sa zlákať len krásou lustru. Pri tomto druhu osvetlenia je potrebné dbať aj na správnu veľkosť a typ svietidla. Rozhodnúť sa môžete aj na základe stolovania, ktorý doma praktizujete. Svetlo sa bude líšiť v prípade, že stolujete len vo dvojici, alebo naopak pravidelne servírujete niekoľko chodov večere pre väčší počet ľudí. Intímne osvetlenie zabezpečí malé svietidlo s jedným svetelným zdrojom. A ak máte jedálenský stôl pripevnený k stene, postačí aj nástenná lampa.

Posvieťte si na jedlo aj stolovníkov

Pri rodinnej večeri potrebujete dostatok svetla, aby ste dobre videli na spolustolovníkov aj samotný pokrm. Nad veľký rodinný stôl rozhodne patrí závesné svietidlo s dostatočnou intenzitou. Pokiaľ vlastníte stôl pre šesť a viac osôb, riešením je použiť niekoľko svietidiel inštalovaných v dostatočnej vzdialenosti v jednom rade. V žiadnom prípade však nesmie žiariť príliš ostro a oslňovať stolovníkov. Mdlé osvetlenie zase spôsobuje ospalú atmosféru.