Bývanie

Príjemný vzduch v interiéri počas vykurovacej sezóny

Mesiace nosenia ochranných rúšok nám komplikujú život. Obzvlášť v tomto období, keď sa situácia ohľadom koronavírusu mení k horšiemu zo dňa na deň.

Počas jesene a zimy, čiže počas vykurovacej sezóny, chceme mať v domácnosti príjemný vzduch. Napriek tomu však bojujeme s príliš suchým vzduchom, problémami s tuchnutím prádla, či s rosením okien.

Ak chcete mať počas vykurovacej sezóny v interiéri príjemný vzduch, poradíme vám, čo pre to môžete urobiť.

Nesťahujte žalúzie úplne dole

 

Ak bojujete s rosením okien, je potrebné si okrem skontrolovania tesnenia okien nesťahovať žalúzie až úplne dole. Ak máte nové žalúzie, rozhodne si ho nechcete znehodnotiť práve neustálym utieraním handričkou od vody. Práve v spodnej časti okien sa zráža vlhkosť a premieňa sa na vodu, čo vám môže robiť problémy najmä v spálni a v obývačke, čiže v miestnostiach, kde sa najviac nachádzate.

Pravidelne utierajte mokré plochy na oknách a nechávajte žalúzie zdvihnuté, aby ste sa jednoduchšie dostali k mokrým plochám a tak trochu aj zabránili výraznému roseniu. 

Nebráňte prúdeniu teplého vzduchu z radiátora

 Sušenie na radiátoroch praktizujú viacerí, avšak takýto spôsob sušenia nie je vôbec vhodný. Bránite prenikaniu teplého vzduchu do miestnosti a poškodzujete aj vlákna látky oblečenia. Ak sušíte prádlo v miestnosti na sušiaku, odporúčame vám umiestniť blízko neho odvlhčovač.

Je nutné nedávať žiaden nábytok pred radiátory a čo sa týka sušiaka, prádlo zavesené na sušiaku by malo byť tiež v dostatočnej vzdialenosti od radiátora.

V letných mesiacoch je ale potrebné dávať prádlo na sušiaku k otvorenému oknu. V lete môžete mať otvorené okná bez toho, aby vám do interiéru vnikol hmyz. Potrebujete však k tomu siete proti hmyzu.

Ak chcete mať príjemný vzduch v interiéri, okrem vyššie spomínaných rád vám odporúčame neprekurovať interiér. V spálni udržiavajte teplotu okolo 18-19ºC. V obývačke je ideál tak okolo 21-22 ºC.

 

Zdroj obrázka:

 

Autor: Zvone / Shutterstock.com