Bývanie

Silvestrovské škvrny

Každý sa na Silvester strašne tešia, pretože skončí rok a začne rok ďalšie, plný očakávania. Mnohí sa radi stretávajú so svojou rodinou či známymi, aby ste poriadne oslávili príchod nového roka. Spoločné posedenie je veľmi príjemné, avšak nakoniec vždy skoč rovnako – upratovaním a to poriadnym, pretože po Silvestri zostávajú všade škvrny.

Na víno platí víno

Najväčšie obavy vždy prináša červené víno, pretože práve tento alkohol zanecháva hrozné červené škvrny, ktoré nie je ľahké vyčistiť, a tak vám často zostanú na bielom obruse ako spomienka na Silvester. Avšak nemusíte sa so svojím obľúbeným obrusom hneď lúčiť, pretože existujú dobré nápady, ktoré vám pomôžu sa ich zbaviť. Jedným dobrým a efektívnym nápadom je škvrnu od červeného vína poliať bielym vínom. Niektorí tiež radí, aby ste na škvrnu použili klasickú kuchynskú soľ či pokvapkali citrónom, čo vám taky od škvrny pomôže.

Škvrny robia aj tí, ktorí nepijú alkohol

Väčšinou sa hovorí, že najväčší neporiadok a škvrny robia opití ľudia, pretože už sa nedokážu tak kontrolovať. Avšak pravdou je, že škvrnu môže urobiť aj osoba, ktorá si u vás dá kávu, čaj či čokoládu. Nedopatrením sa môže stať čokoľvek. Ale čo s takými škvrny? Je to jednoduché. Stačí, keď škvrnu najskôr utrite handričkou a potom na nej použijete peroxid vodíka. A ak sa niekomu podarí rozliať horúcu čokoládu, tak jej môžete vyskúšať nechať stvrdnúť. Niekto radí, aby ste obrus dali do mrazničky a potom len škvrnu celú odlúpnete. Údajne aj na tieto škvrny pomáha klasické kuchynská soľ, takže záleží na tom, čo máte práve po ruke.

Niečo na zahryznutie

K oslavám a k Silvestru samozrejme patrí okrem pitia, tiež malé občerstvenie. A medzi obloženými chlebíčky, jednohubkami sa občas objavia aj syry, ktoré tiež môžu urobiť škvrnu. Takúto to škvrnu môžete vyčistiť pomocou špeciálneho roztoku. Buďto môžete urobiť roztok zo čpavku čiže amoniaku. Avšak tento prípravok sa v bežnej domácnosti neobjavuje, a preto ho môžete nahradiť klasickým octom.

Fígeľ na všetky škvrny

Na čistenie škvŕn existuje mnoho prípravkov. Či už sa jedná o klasický jar, ktorý je nielen na riad, ale aj mastné škvrny na oblečenie či obruse alebo špeciálne saponáty. Existuje veľa značiek a konkurentov, takže je niekedy ťažké nájsť ten správny prípravok. Avšak ak chcete naozaj efektívny prostriedok, ktorý vám pomôže s mnohými škvrnami, tak môžete vyskúšať žlčové mydlo. Stačí ho naniesť na škvrnu a vyčistiť jej kefkou a hneď máte čisto.

Škvrny, s ktorými si ani žlčové mydlo nevie rady

Samozrejme, že existujú aj také škvrny, ktorých sa zle zbavuje. Sú veľmi odolné voči mnohým prostriedkom, a tak mnohokrát vyzerá, že vám nezostane nič iné, než váš obľúbený obrus vymeniť za nový. Avšak než sa úplne rozhodnete, že obrus vymeníte, skúste s ním zájsť do čistiarne, pretože tu majú nielen špeciálne prostriedky, ku ktorým sa ani bežne nemusíte dostať, ale tiež majú špeciálne stroje, a tak môže byť vás obľúbený obrus nakoniec zachránený a bude zdobiť váš stôl minimálne ešte ďalšie Silvester.

Po Silvestri nám zostávajú nielen príjemné spomienky, ale aj nepríjemné škvrny. A aby sme boli spokojní, musíme sa tých nepríjemných škvŕn zbaviť.