Deti

Veselé bodky alebo kiahne?

Hoci si svoje ochorenie kiahňami často nepamätáme, každý dobre vie, o akú chorobu ide. Pre niektoré deti je sranda, že majú celé svoje telo posiate zvláštnymi bodkami, pre iných je to hrozné trápenie, pretože tie bodky hrozne svrbí.

Deti nevidí nebezpečenstvo

Kiahne je ochorenie detí. A dodnes sa odporúča prejsť si nimi v detstve, pretože pre dospelého človeka môžu byť veľmi nebezpečné. A tak niektoré mamičky dokonca so svojimi malými ratolesťami chodia na návštevy k deťom, ktoré túto chorobu majú, aby ich dostali aj ich deti. Každopádne je to lepšia možnosť, ako sa s tým stretávať v dospelosti, ale ešte než sa do toho pustíte, mali by ste vedieť, ako sa kiahne lieči, pretože aj tu môžu vzniknúť komplikácie.

Starostlivosti ako v maskérni

Plne najlepšou liečbou kiahní je mazanie. Niekto odporúča púder, iný zase mastičky, ktoré nielen prospievajú k vyschnutím pľuzgierikov, ale aj k tomu, aby sa vaše dieťa toľko neškriabali, pretože by to malo zmierniť svrbenie. Avšak aj keď ste si úplne istí, že vaše dieťa má kiahne, vždy musíte navštíviť lekára, ktorý najlepšie vyhodnotí, ako s chorobou zaobchádzať. Navyše veľa mastičiek je na recept, ktorý vám môže predpísať len lekár.

Znižujeme horúčku

Vzhľadom na to, že ľudské telo s každou chorobou bojuje samo, tak vám takmer vždy stúpne teplota. Ani kiahne nie sú výnimkou, a tak nie je divu, že vám lekár okrem rôznych mastičiek a púdrov predpíše tiež lieky na zníženie horúčky, aby sa vaše dieťa cítilo trochu lepšie. Aj napriek tomu by malo zostať doma, aby vyleželo nielen horúčku, ale zároveň sa vyhlo zbytočným komplikáciám.

Keď sa niečo nedarí

Väčšinou majú kiahne ľahký priebeh, dieťa chvíľu zostane doma s horúčkou a svrbľavých pľuzgieriky a po nejakej dobe usilovného mazanie, môže zase späť do školy či do škôlky. Ovšem existujú aj prípady, keď nastanú rôzne komplikácie. V takom prípade už nemožno liečiť kiahne doma, pretože sa jedná o vírusové ochorenie, tak na neho nie sú žiadne antibiotiká, a preto je nutné odviesť dieťa do nemocnice, kde ho liečia pomocou podávania rôznych látok v injekčných striekačkách. Tu je izolované, a aby nedošlo k infekčnému prenosu na ďalších ľudí, je nutné, aby bielizeň a všetky ostatné predmety boli dezinfikované.

Neškrabte sa a bude ti hej

Najhoršie, čo môže byť je, keď si dieťa začne kiahne škriabať. Je pravda, že je veľmi ťažké donútiť malé dieťa, aby sa neškriabali, keď ho niečo svrbí a vysvetliť mu, že je to dôležité. Podstata spočíva v tom, že práve keď sa dieťa škriabe, tak rozškrábne pľuzgierik natoľko, že sa do neho môže dostať infekcia a potom je liečba kiahní ďaleko komplikovanejšia – to je ten prípad, kedy musí dieťa do nemocnice. Veľakrát pomôže pohroziť injekčnými striekačky, pretože mnoho detí z nich má hrôzu, ale niektorí rodičia nechcú svoje deti strašiť. Avšak keď sa jedná o ich zdravie, tak môžete použiť aj tieto metódy.

Kiahne síce na prvý pohľad vyzerajú ako nevinné bodkami, avšak môžu byť aj nebezpečné. A tak mažte a donúťte dieťa, aby sa neškriabali.